Nespokojní učitelia protestujú a žiadajú viac peňazí pre školstvo

Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do ulíc Bratislavy niekoľko stoviek zamestnancov školstva z celého Slovenska.

, , , 07.05.2013 12:42, aktualizované: 14:08
protest učiteľov Foto: ,
Protestujúce učiteľky pred Úradom vlády SR
139

V utorok napoludnie sa zhromaždili pred Úradom vlády SR, kde rozprestreli transparenty s nápismi ako Nechceme podvyživené školstvo! či Zachráňte školstvo! „Chceme podporiť systémové zmeny v školstve a naše požiadavky,“ hlásal do megafónu šéf školských odborov Pavel Ondek.

Plat začínajúceho učiteľa je 530 eur, apeloval Ondek. Nedostatočné finančné prostriedky podľa neho nestačia mladým učiteľom ani na založenie rodiny. Vo veľmi zlej situácii sú aj nepedagogickí pracovníci. Upratovačky a kuchárky po 35 rokoch odchádzajú do dôchodku s 200 eurami. „Nepedagogickí zamestnanci sú na hranici chudoby,“ povedal.

Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do...
Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do...
+12Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do...

Protestujúci, zväčša v žltých tričkách a so žltými zástavami v rukách, sa vybrali k budove parlamentu. Popoludní sa bude školský parlamentný výbor venovať správe o stave školstva z dielne ministra Dušana Čaploviča. V tej podľa Ondeka chýba základ – záväzok vlády každoročne navyšovať peniaze do školstva. Odborári chcú 140 miliónov eur na regionálne školstvo a 60 miliónov na vysoké školstvo. Tieto peniaze by neboli podľa Ondeka len na platy učiteľov.

Vedenie školských odborov zvolalo na utorok 7. mája do Bratislavy zhromaždenie, aby sa do správy ministra Čaploviča o stave školstva dostala ich požiadavka na každoročné zvyšovanie finančných prostriedkov do školstva o 0,3 percenta HDP. Znamenalo by to každoročné zvýšenie prostriedkov do školstva o 200 miliónov eur, čo bolo v pracovnej verzii správy, ale napokon z nej vypadlo. Správa ministra Čaploviča obsahuje len návrh, aby Slovensko do roku 2020 dávalo na školstvo šesť percent HDP.

Učitelia v uliciach protestovali naposledy len koncom minulého roka v rámci najväčšieho štrajku školských zamestnancov v histórii Slovenska. Päťpercentné zvýšenie platov pre učiteľov a nepedagogických zamestnancov, ktoré dosiahli od vlády, ich však neuspokojilo.

Zástupcovia odborového zväzu okrem navýšenia prostriedkov volajú aj po prehľadnejšom financovaní. Navrhujú, aby učitelia, ale aj odborní a nepedagogickí zamestnanci boli platení priamo zo štátnych prostriedkov. Dnes peniaze dostávajú sprostredkovane cez samosprávy, ktoré školy zriaďujú.

Opozícia podporuje učiteľov, chce sa s nimi stretnúť

Opozícia podporuje požiadavky školských odborárov, aby sa každoročne pridávali zdroje do školstva. Celoštátny protest chápu ako snahu upozorniť na problémy v školstve a sú za širokú diskusiu o problémoch rezortu. Niektorí poslanci plánovali vyjsť medzi zhromaždených pred parlamentom, viacerí sa chystajú na školský výbor.

Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
štrajk učiteľov Za viac peňazí do školstva vyšlo bojovať do ulíc Bratislavy niekoľko stoviek zamestnancov školstva z celého Slovenska.

Miroslav Beblavý z SDKÚ zdôraznil, že aj utorňajšie rokovanie školského výboru o ministrovej správe o stave školstva zvolali preto, lebo v správe chýbajú konkrétne záväzky. „Kľúčom sa nám zdalo, aby vláda zakotvila konkrétne záväzky do konca svojho funkčného obdobia. Ak to tam nie je, robí zo správy zdrap papiera,“ povedal Beblavý. Ak bude priestor, rád vyjde medzi zhromaždených učiteľov. Uvítal by, ak by zástupcovia učiteľov prišli na rokovanie školského výboru. V prípade školstva je podľa neho zvýšený tlak na vládu na mieste, ak by nebol vlaňajší štrajk, nebolo by podľa neho zvýšenie platov ani o päť percent.

Strana SaS chápe ďalší z celoštátnych protestov nielen ako snahu upozorniť na rastúce napätie v školstve, ale aj ako test súdržnosti učiteľov, o ktorých priazeň súťažia dve odborové organizácie. SaS ponúka učiteľom pomoc a podporu v predkladaní reformných návrhov, ktoré zlepšia vzdelávanie a výchovu našich detí. Pripomína, že slovenské školstvo netrpí len nedostatkom zdrojov, zastaranými budovami a inventárom, ale najmä vlečúcou sa krízou jeho riadenia na úrovni štátu. Správa o stave školstva, ktorá je na programe parlamentu, je toho dôkazom. „Jednofarebná vláda strany Smer ňou len potvrdzuje, ako hlboko je mentálne zakotvená v socialistickej minulosti. Dokáže, žiaľ, iba ovládať, nie rozumne vládnuť,“ zareagovala SaS v tlačovom vyhlásení.

Učiteľov podporuje aj strana OĽaNO. „Ak má verejnosť problém a vláda nereaguje, treba na to upozorniť,“ povedal šéf poslaneckého klubu OĽaNO Jozef Viskupič. Viacerí ich poslanci sa chystajú aj medzi zhromaždených učiteľov.

S učiteľmi sa chystajú diskutovať aj poslanci KDH. „Správa bez uvedenia konkrétností sa nedá ani skontrolovať,“ poznamenal šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan.

139 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy