Návrh zákona sa týka vybraných trestných činov, ktoré majú dopad na verejný záujem a sú páchané osobami, ktoré plnia priamo, alebo sprostredkovane úlohy vo verejnom záujme. Zákon má garantovať ochranu zamestnancov pred stratou zamestnania alebo poškodením ich práv, ak oznámia alebo inak prispejú k účinnejšiemu odhaľovaniu a objasneniu korupcie daňových a majetkových trestných činov proti záujmom štátu, obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených subjektov či záujmom Európskych spoločenstiev.
Efektívnejší boj s korupciou je podľa Figeľa trvalou programovou prioritou KDH. „Už pred voľbami 2012 hnutie predstavilo sedem protikorupčných opatrení, ktoré by významnou mierou prispeli k vyššej transparentnosti, ale aj vymožiteľnosti práva. Toto je jedno z nich,“ dodal Ján Figeľ. Týmito opatreniami sú prijatie zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb, zákona o ochrane osôb pri odhaľovaní trestnej činnosti súvisiacej s korupčnými a inými vybranými trestnými činmi a zákon o lobingu. KDH chce zároveň upraviť zákon o preukazovaní pôvodu majetku tak, aby bol reálne vykonateľný a aby sa zminimalizovali možnosti jeho obchádzania a tiež spresniť právnu úpravu o obsahu majetkových priznaní ústavných činiteľov.
Podporuje tiež prijatie etických kódexov prokurátorov a sudcov, ako aj etický kódex zamestnancov vo verejnej a štátnej službe spolu so zodpovednosťou za ich nerešpektovanie. Podľa Figeľa sa treba inšpirovať škandinávskymi modelmi transparentnosti verejnej správy, a nie balkánskou praxou.