Šéf NKÚ by sa mal voliť podľa OĽaNO po novom

Predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) by mali poslanci od novembra voliť po novom. Navrhujú to Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a Igor Hraško v novele zákona o NKÚ.

06.06.2013 13:55
parlament, vláda, poslanci Foto: ,
Ilustračné foto
debata

„Návrhom zákona sa voľba do orgánov úradu mení z politickej voľby vhodného nominanta na odborný výber,“ uvádzajú predkladatelia návrhu. Funkciu výberovej komisie má plniť príslušný parlamentný výbor.

Okrem toho v novele určujú podmienky, ktoré musí splniť vhodný kandidát na tento post. Po novom by mohol byť šéfom NKÚ len právnik alebo ekonóm. „Vzhľadom na charakter a druh práce bolo určené ako vyhovujúce len právnické alebo ekonomické vzdelanie druhého stupňa,“ priblížili navrhovatelia. Matovičovci navrhujú aj oddeliť voľbu predsedu a podpredsedov.

Kandidáta na post predsedu má posudzovať finančný parlamentný výbor, podpredsedov šéf NKÚ. „Výhodou tohto modelu je skutočnosť, že osoba, ktorú výbor vo svojom stanovisku schváli a navrhne na voľbu poslancom Národnej radyje ‚nadstraníckym‘ kandidátom, keďže jeho nominácia je výsledkom konsenzu medzi jednotlivými členmi výboru,“ odôvodňujú matovičovci. Pokiaľ ide o podpredsedov, keď ich bude posudzovať šéf, zvýši sa jeho zodpovednosť za výber svojho podriadeného.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy