Fico: Ak sa dokáže tunelovanie VSS, Glváč musí vyvodiť zodpovednosť

Ak sa preukáže nehospodárne nakladanie s majetkom vojenských spravodajských služieb (VSS), minister obrany Martin Glváč (Smer) bude musieť vyvodiť politickú zodpovednosť, povedal v parlamente premiér Robert Fico (Smer). Zároveň spochybnil autenticitu uniknutej tajnej správy, ktorá hovorí o údajnom tunelovaní VSS.

26.06.2013 15:35
Robert Fico Foto: ,
Premiér Robert Fico
31

„Je to na 95 percent novinárska kačica,“ povedal premiér. Pri hodnotení vychádzal z informácií, ktoré má k dispozícii. O autenticite dokumentu sa politici sporia už pár týždňov. Fico zároveň vyhlásil, že si štát musí urobiť v spravodajských službách poriadok. „Nemôže sa opakovať, že z toho bude holubník typu pani blondínky a niekoho iného, ktorí si prídu a porozprávajú si o spravodajských službách hocičo,“ zdôraznil.

Premiér si myslí, že ak by sa každý, kto pracoval vo vojenskom spravodajstve, postavil pred televíznu kameru a rozprával by si, čo sa mu zachce, mohli by sa všetky spravodajské služby pozatvárať. Fico za takéto správanie kritizuje napríklad bývalú dôstojníčku Vojenskej spravodajskej služby Katarínu Svrčekovú, ktorá novinárom povedala o svojom šikanovaní a hrubom nátlaku, aby nevyšli navonok okolnosti údajného tunelovania vojenských tajných.

Tým, že prehovorila, porušila podľa neho zákony. Premiér tvrdí, že ktokoľvek, kto porušuje zákony, má za to pykať. „Som za to, aby sa na všetky prípady porušovania zákonov použil zákon rovnako. Mne je jedno, či to boli ľudia, ktorí vyťahovali informácie v minulosti alebo teraz,“ povedal.

Na celý prípad údajného tunelovania vojenských spravodajských služieb poukázala uniknutá tajná správa. Okrem iného sa v nej píše, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb, teda VSS a Vojenského obranného spravodajstva, postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby. Dokument má pochádzať z čias vyšetrovania prípadu, ktoré sa malo začať za ministrovania Ľubomíra Galka (SaS). Jeho nástupca Glváč označil spis za mediálnu kačicu a fiktívnu konštrukciu, ktorá ohrozila záujmy štátu. Zároveň tvrdí, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo.

Fedor: Správa sa vôbec nezaoberala aktuálnymi kauzami

Správa o činnosti Vojenského spravodajstva za rok 2012, ktorú v stredu prerokoval Osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, sa aktuálne medializovanými kauzami nezaoberala, hoci majú svoje korene už v roku 2012. „Minister obrany Martin Glváč (Smer) vysvetlil, že práve týmto kauzám sa venujú osobitne a teraz už aj orgány činné v trestnom konaní, takže to nechcel dávať do tejto správy,“ konštatoval po rokovaní predseda výboru Martin Fedor (SDKÚ).

K okolnostiam medializovaných káuz sa ani on vyjadrovať nechcel, vzhľadom na nedostatok spoľahlivých a korektných informácií. „Samého ma zaujímalo, či má pán minister nejaký komentár napríklad k zadržaniu bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca, ktoré prebehlo v sobotu. Povedal, že po konzultácii so špeciálnym prokurátorom sa k tejto téme teraz vyjadrovať nebude. Po ukončení vyšetrovania budeme prvý výbor, ktorý dostane správu na stôl,“ vysvetlil Fedor.

Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na... Foto: Robert Hüttner, Pravda
Martin Fedor Predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor

Dodal, že ani on sám nechce zasahovať do vyšetrovania, ktoré sa aktuálne vykonáva. „Môžem len vyjadriť svoje presvedčenie, že tak rýchlo, ako začali konať orgány činné v trestnom konaní v kauze úniku utajovaných skutočností, by mali rovnako rýchlo, dôsledne a precízne konať aj v otázke podozrení z možných manipulácií so štátnym majetkom v správe vojenského spravodajstva,“ dodal Fedor.

Stredajšie rokovanie výboru označil za štandardné. „Po dlhej dobe sa jednalo o štandardné zasadnutie Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Nevenovali sme sa prioritne kauzám, ktoré zmietajú touto organizáciou, ale materiálom, ktoré boli z rezortu dodané,“ povedal Fedor. Výbor prerokoval najmä Správu o činnosti vojenského spravodajstva za rok 2012. „Je to štandardný dokument, ktorý je prerokovávaný v neverejnom režime, aj v pléne. Moje otázky smerovali aj k tomu, prečo táto správa musí byť tajná. Poznáme príklady zo zahraničia, ale aj dobré precedensy iných tajných služieb na Slovensku, keď aspoň časť týchto správ nemusí byť v utajovanom režime, ale je poskytnutá verejnosti. Dnes je táto správa pod prísnym utajením v režime ‚dôverné‘, rovnako prebehne aj zasadnutie pléna k tomuto bodu,“ povedal Fedor.

„Vypočuli sme si informáciu o účasti vojenského spravodajstva na tzv. Národnom bezpečnostnom analytickom centre. Je to nová inštitúcia zameraná na lepšiu koordináciu bezpečnostných zložiek, spravodajských služieb na Slovensku, najmä v oblasti prevencie,“ dodal s tým, že výbor prerokoval aj informáciu o stave siete pridelencov obrany a jej perspektívu.

V stredu zasadal aj Osobitný kontrolný výbor pre kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby. „Prerokovali sme Správu o činnosti SIS. Je to v režime ‚dôverné‘. Výbor odporučil prerokovať správu v parlamente, posúvam ju jeho šéfovi Pavlovi Paškovi (Smer). Predpokladám, že tento bod bude zaradený na septembrovú schôdzu NR SR,“ povedal predseda výboru Pavol Abrhan (KDH). Správa bude prerokovaná v utajenom režime, výbor podľa Abrhana o inej možnosti ani neuvažoval.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
31 debata chyba