Beblavý: Zrušením príspevku pracujúcim matkám štát neušetrí

03.07.2013 15:58
mama, pracujúci rodičia, dieťa, rodina,...
Ilustračné foto Autor:

Poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ) začal hromadnú pripomienku proti návrhu ministerstva práce, ktorý by okrem iného zaviedol zrušenie vyplácania rodičovského príspevku pracujúcim ženám. Návrh by podľa neho umelo udržiaval matky v situácii, keď by boli tri roky bez pracovnej praxe.

Podľa Beblavého, pre rodiča, ktorý pracuje na pravidelný úväzok, je rodičovský príspevok potrebný na pokrytie nákladov na starostlivosť o dieťa, keďže bezplatná alebo nízkonákladová starostlivosť o deti do troch rokov neexistuje. „Uvedený návrh zároveň nepredstavuje žiadnu úsporu pre štátny rozpočet, keďže za nepracujúcich rodičov malých detí štát platí napríklad do Sociálnej poisťovne na ich budúce dôchodky a nemá príjem z odvodov a daní,“ uviedol Beblavý.

Ako Beblavý ďalej uviedol, pre rodiča, ktorý si privyrába, ide o prilepšenie a zároveň udržiavanie pracovných návykov, ktoré je aj z hľadiska európskej politiky zamestnanosti dôležité pre jeho neskoršie uplatnenie na trhu práce. Podľa Beblavého by novela zákona udržiavala matky v situácii, keď by počas rodičovskej dovolenky nemali žiadne pracovné skúsenosti, čo podľa neho diskriminuje a ničí ľudský kapitál.

Od začiatku budúceho roka by úrady práce a sociálnych vecí už nemali vyplácať rodičovský príspevok pracujúcim ženám. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

„Rodičovský príspevok sa navrhuje poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a z toho dôvodu nebudú vykonávať žiadnu zárobkovú činnosť,“ uvádza rezort. Tým sa má podľa ministerstva poskytovanie rodičovského príspevku priblížiť legislatíve väčšiny členských štátov Európskej únie, v ktorých sa dávky obdobné rodičovskému príspevku poskytujú rodičom, ktorí z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa nepracujú.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku