Burian hovoril s veľvyslancom Iránu o zadržaných Slovákoch

08.07.2013 16:08

Prípad ôsmich slovenských paraglajdistov zadržaných v Iráne bol hlavnou témou pondelkového stretnutia štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Petra Buriana s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Iránskej islamskej republiky pre Slovensko so sídlom vo Viedni Hassanom Tajikom.

„Predmetom rozhovoru bol najmä prípad ôsmich slovenských paraglajdistov zadržaných v Iráne a potreba intenzívnej komunikácie a konštruktívneho prístupu v záujme čo najskoršieho vyriešenia záležitosti,“ informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

O ôsmich Slovákoch zadržaných v Iráne hovoril s iránskym veľvyslancom Hassanom Tajikom už minulý týždeň, v stredu 3. júla, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Lajčák naliehavo žiadal iránskeho veľvyslanca, aby bol slovenskému konzulovi na zastupiteľskom úrade v Teheráne neodkladne umožnený ďalší kontakt so zadržanými paraglajdistami. Šéf slovenskej diplomacie očakáva, že rovnako, ako to bolo v minulosti, by konštruktívny prístup Ministerstva zahraničných vecí Iránu mohol viesť k úspešnému vyriešeniu aj tohto prípadu.

V Iráne zadržali osem Slovákov, ktorí údajne čelia podozreniam zo špionáže. Podľa iránskeho generálneho prokurátora Gholámhosejna Mohsení-Ežeího vykonávali „nezákonnú činnosť vrátane fotografovania zakázaných priestorov“ na území provincie Isfahán, kde sa nachádzajú mnohé jadrové zariadenia vrátane závodu slúžiaceho na sporné obohacovanie uránu. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí v záležitosti koná už od 22. mája. So zadržanými sa stretol náš konzul a rezort diplomacie je v kontakte s iránskymi partnermi.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku