Harabin: Pravdu o justícii možno povedať na vlastnom TV kanáli

Predseda súdnej rady a najvyššieho súdu Štefan Harabin je presvedčený, že pravda o justícii by sa mohla povedať len vtedy, ak by rada alebo súd otvorili samostatný televízny a rozhlasový kanál.

19.07.2013 15:29
Štefan Harabin Foto: ,
Šéf Najvyššieho súdu a predseda Súdnej rady Štefan Harabin.
debata (31)

„Politici nevedia riešiť problémy, dostali spoločnosť do krízy a preto potrebujú zástupné problémy na justícii. A médiá im v tom nahrávajú,“ povedal Harabin počas štvrtkového rokovania súdnej rady.

Samostatný kanál by mal vysielať 24 hodín názory sudcov. Predseda Súdnej rady SR o tejto problematike hovoril už aj na nedávnej konferencii Európskej siete súdnych rád. Harabin má aj odpoveď na otázku, kde zobrať peniaze na také vysielanie, keď je Európa v kríze a hovorí sa aj možnosti znižovať platy sudcov. „Keď rozvojová Brazília má na najvyššom súde samostatný televízny a rozhlasový kanál, tak prečo Európa, ktorá chce nezávislú justíciu, by nemala peniaze na samostatné televízne kanály?“ argumentoval.

Časť médií sa podľa Harabina postavila do polohy, že chcú rozhodovať za sudcov. „Pritom nepoznajú spis ako takmer všetci politici, ktorí vynášajú rozhodnutia, rozsudky a tresty a doživotia,“ poznamenal Harabin. Podľa vlastných slov dospel do štádia, že komunikovať s nimi sa oplatí len naživo. „Pretože tam to nemôžu zostrihať a musia uviesť všetko“. V prípade, že sa s médiami nekomunikuje naživo, tak podľa Harabina možno dať len krátke písomné vyjadrenie jednou-dvomi vetami, aby sa nedalo skompilovať. Predseda súdnej rady a najvyššieho súdu považuje za seriózne maximálne desať percent médií.

31 debata chyba
Flowers