Slovenských vojakov zranil útočník v prvých sekundách streľby

Afganský útočník, ktorý zaútočil 9. júla na slovenskú jednotku v Afganistane, spôsobil našim vojakom zranenia hneď v prvých sekundách incidentu a nebolo možné zabrániť im.

23.07.2013 13:55
Afganistan, vojak Foto: ,
Rozlúčka v Afganistane so slovenským vojakom, ktorého smrteľne zranil afganský útočník.
debata (8)

Bezpečnostné predpisy neboli porušené. Také sú predbežné závery komisie náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, ktorá okolnosti tragickej udalosti vyšetrovala priamo v Afganistane. Vyšetrovanie však naďalej pokračuje, a to zo strany koaličných, ako aj afganských zložiek. „Zo záverov komisie vyplýva, že príslušníci našej jednotky, ktorá plní strážne úlohy na strážnej bráne ECP 5 na základni KAF v rámci svojej prípravy ako tím rýchlej reakcie, vykonávali rekognoskáciu terénu a jednotlivých prístupových ciest v rámci základne. Pri jednej z ich zastávok na nich útočník spustil streľbu. Strieľal z guľometu a priamy útok trval tri minúty. Všetky zranenia boli spôsobené v prvých sekundách incidentu a nebolo im možné zabrániť,“ uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR Peter Vojtek.

Na slovenských vojakov zaútočil afganský vojak, ktorý strieľal z veže umiestnenej mimo základne Kandahárskej leteckej základne KAF. Za vežu plne zodpovedajú afganské bezpečnostné zložky. „Zo záverov komisie tiež vyplýva, že rýchla reakcia vojakov zabránila väčším škodám a stratám na životoch. Výstroj a výzbroj príslušníkov OS SR v čase incidentu bola v súlade s vyhláseným bezpečnostným stupňom na základni KAF a prispôsobená aktuálnej bezpečnostnej situácii,“ doplnil Vojtek. Bezpečnostný kód, teda aktuálny spôsob nosenia výstroja a výzbroje vojaka, stanovuje veliteľ základne. Tento kód je záväzný pre všetkých príslušníkov koaličných síl na medzinárodnej základni.

Útočník sa podľa medializovaných informácií volal Lambar Chán, niektoré zdroje ho označili menom Isanulláh. Bol príslušníkom Afganskej národnej armády a na slovenskú jednotku zaútočil 9. júla v afganskom Kandaháre. Išlo o tzv. „green-on-blue“ útok, keď „spojenec“ útočí na koaličné sily. Strieľal zo strážnej veže medzinárodného letiska v Kandaháre smerom dovnútra vojenskej leteckej základne, kde práve mali výcvik slovenskí vojaci. O život prišiel 35-ročný čatár Daniel Kavuliak. Je prvou slovenskou obeťou v operácii ISAF v Afganistane a 55. slovenským vojakom, ktorý zomrel počas plnenia úloh v zahraničných misiách od roku 1993. Dvaja slovenskí vojaci boli zranení ťažko a štyria ľahko. Dvojica ťažko zranených je momentálne v americkej nemocnici v nemeckom Landstuhle. Vojaka s prestreleným hrudníkom po sérií operácií plánujú presunúť na Slovensko, keď to jeho stav umožní. Druhý vojak so zranenou hlavou je v umelom spánku. Štyria ľahko zranení vojaci odmietli možnosť vrátiť sa domov a ostali slúžiť v misii.

Útočník neskôr ušiel z afganského väzenia, na slobodu mu pomohol strážnik jeho cely. Dvojica predstierala, že zadržiavaný muž je chorý a potrebuje ošetrenie vo vojenskej nemocnici. Hnutie Taliban potvrdilo, že strelec menom Isanulláh bol naň napojený. "Veríme, že bude čoskoro zadržaný a vydaný do rúk spravodlivosti a celá záležitosť v súvislosti s jeho útekom bude dôkladne vyšetrená,“ zdôraznil minister obrany Martin Glváč.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Slovenskí vojaci
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy