Harabin: Nový web na kontrolu sudcov je vykradnutím databázy ministerstva

Projekt Otvorené súdy z dielne Transparency International Slovensko je iba čiastočným „vykradnutím" oficiálnej databázy ministerstva spravodlivosti, uvádza v reakcii na spustenie portálu otvorenesudy.sk predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.

23.07.2013 18:26
Štefan Harabin Foto: ,
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin
debata (17)

Podľa neho webová stránka ministerstva obsahuje podstatne viac presnejších a aktualizovaných informácií.

„Ak nedôjde v krátkom čase k náprave, budeme nútení informovať centrálu Transparency International o neuveriteľnej povrchnosti, respektíve o zbytočne vyhodených peniazoch na Slovensku," uviedol Harabin. Upozorňuje, že na najvyššom súde sudcovia rozhodujú výlučne v senátoch.

„Pri väčšine sudcov najvyššieho súdu na stránke www.otvorenesudy.sk nie sú vôbec uvedené žiadne rozhodnutia. Takto vzniká klamlivý dojem, že sudcovia najvyššieho súdu nič nerozhodujú. Pritom v uplynulom roku vybavili takmer osemtisíc vecí, pričom ide napríklad na trestom kolégiu o tie najzávažnejšie prípady organizovaného zločinu, vrátane vrážd,“ hovorí Harabin a dodáva, že najvyšší súd ako prvý súd na Slovensku, ešte pred zákonnou povinnosťou, zverejňuje okrem faktúr z hospodárenia aj všetky rozhodnutia na svojej webovej stránke s vyhľadávačom.

Slovenská pobočka Transparency International dnes predstavila portál otvorenesudy.sk, cez ktorý podľa organizácie môžu ľudia lepšie sledovať kvalitu a rýchlosť práce slovenských súdov. Na novom webe možno nájsť informácie o sudcoch, o ich rozhodnutiach či majetkových priznaniach. „Projekt smeruje k tomu, aby sme do rozlišovania dobrých a zlých sudcov zapojili aj verejnosť,“ povedal na tlačovej besede Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko. Na portáli sa snažili vytvoriť profily jednotlivých sudcov aj so štatistikami. Stránka ponúka napríklad percentuálny údaj o tom, koľko rozhodnutí v prípade odvolaní vyššie súdy konkrétnemu sudcovi potvrdili. Do profilov sudcov zaradili aj motivačné listy z výberových konaní ako aj zoznam tzv. blízkych osôb, ktoré musia už dva roky sudcovia zverejňovať.

„Portál čerpá najmä z verejných dát, niektoré sme získali z viacerých zdrojov dodatočne,“ uviedol Matej Kurian z Transparency. Stránka otvorenesudy.sk ponúka aj možnosť vyhľadávania v rozhodnutiach sudcov cez kľúčové slová. Ľudia si môžu nastaviť aj e-mailový odber najnovších rozhodnutí vybraného sudcu, alebo upozornenia na blížiace sa pojednávanie. „Zoznam pojednávaní aktualizujeme každý druhý deň,“ doplnil spoluautor projektu Samuel Molnár. Portál umožňuje tiež sledovať dĺžky konaní na okresných súdoch a porovnávať ich.

Ministerstvo spravodlivosti sa k projektu Otvorené súdy stavia kladne. „Ministerstvo víta každú iniciatívu, ktorá zvýši informovanosť verejnosti o skutočnej práci sudcov a prispeje k objektívnejšiemu vnímaniu justície,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré poskytla rezortná hovorkyňa Jana Zlatohlávková. Rezort spravodlivosti zároveň pripomína, že na jeho webstránke sú zverejnené informácie o práci súdov ako aj o jednotlivých sudcoch, štatistické ročenky, súdne rozhodnutia či zoznamy pojednávaní „aj preto, aby mohol tieto dáta ktokoľvek ďalej využívať a spracovávať“.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Otvorené súdy #súdnictvo #ministerstvo spravodlivosti #Štefan Harabin