Ich exportom by bola ohrozená liečba pacientov s ochorením srdca a s Parkinsonovou chorobou. Na to, že tieto lieky sú u nás nedostupné, už viackrát v minulosti upozorňoval denník Pravda.
Tieto lieky začali postupne miznúť z lekární od jesene minulého roka. Keďže nemajú generickú náhradu, mnohí pacienti sa k nim dostávali len veľmi ťažko a lekárnici na ne robili poradovníky. Vývoz liekov za hranice sa stáva veľkým problémom. Niektoré distribučné firmy k tomu ženie zisk. Lieky vykupujú z našich lekární a reexportujú do krajín únie, kde ich predávajú drahšie.
Inspra sa používa na liečbu srdcového zlyhávania, Azilect sa predpisuje pacientom s Parkinsonovou chorobou a Clexane je určený na riedenie krvi. Práve o Clexane rozhodoval úrad v krátkom čase už po druhýkrát. Kým v máji po konzultácii s hlavným odborníkom pre hematológiu ohrozenie zdravotnej starostlivosti nekonštatoval a vývoz nezakázal, teraz svoje rozhodnutie zmenil. „Vzhľadom na špecifické indikácie lieku aj v oblasti kardiovaskulárnych ochorení štátny ústav po odporúčaní hlavného odborníka pre kardiológiu prehodnotil svoje stanovisko a plánovaný vývoz lieku nepovolil,“ tvrdí Valéria Pernišová, hovorkyňa ústavu. Rozhodnutie štátneho ústavu podporuje Slovenská asociácia farmaceutických spoločností.
„Reexporty liekov, ktoré sú motivované nízkymi cenami liekov na Slovensku, sú reálnym problémom nášho systému,“ tvrdí Peter Musil, predseda predstavenstva asociácie. To, že ústav musí takto zasahovať, podľa neho len potvrdzuje fakt, že obchodníci s liekmi skúšajú a budú neustále skúšať lieky vykupovať a následne ich drahšie predávať na iných trhoch.
Prvým liekom, ktorého vývoz do zahraničia v máji Štátny ústav pre kontrolu liečiv nepovolil, bol liek Lyrica, ktorý sa používa na liečbu epilepsie, neuropatickej bolesti aj generalizovanej úzkostnej poruchy. Lekárnici dnes tvrdia, že po tom, čo ústav nepovolili vývoz lieku Lyrica, sa situácia mierne zlepšila a očakávajú, že v dohľadnom čase sa tak stane aj s ďalšími nedostatkovými liekmi.