Zmení pápež František aj slovenskú cirkev?

Vyjadrenia pápeža, ktoré naznačujú, že vo Vatikáne pôsobia kňazi s homosexuálnou orientáciu a že ich nemôže súdiť, by mohli byť pre našich katolíckych biskupov príkladom.

31.07.2013 12:00
Pápež Foto: ,
Podľa slovenských analytikov by vyjadrenia pápeža o kňazoch s homosexuálnou orientáciou a o tom, že ich nemôže súdiť, mohli byť pre našich katolíckych biskupov príkladom.
debata (23)

Myslia si to niektorí analytici, podľa ktorých by cirkev mala zmeniť odmietavú rétoriku voči homosexuálnej komunite a priznať, že táto téma sa týka aj samotných kňazov. Prvé reakcie však naznačujú, že zmena zo strany katolíckych biskupov tak skoro nepríde.

Na zahraničnej ceste v Brazílii pápež František ako reakciu na otázky o homosexuálnej loby vo Vatikáne vyhlásil, že nemá právo súdiť gejov, ktorí v pôsobia v cirkvi. Svojím vyhlásením tak priznal, že o ich existencii vie a neprekáža mu.

Arcibiskup Stanislav Zvolenský vo svojom krátkom stanovisku uviedol, že vyjadrenia pápeža zodpovedajú učeniu katolíckej cirkvi, ktorá rešpektuje každého človeka, treba však rozlišovať medzi homosexuálnou náklonnosťou a jej aktívnymi prejavmi. Tie podľa neho v nijakom prípade nemožno schvaľovať.

Podľa sociologičky Sylvie Porubänovej pápež svojím vyhlásením jednoznačne potvrdil, že v cirkvi pôsobia aj homosexuáli. „Ich prítomnosť vôbec nespochybňuje a jasne sa hlási k tomu, že táto komunita existuje aj vo Vatikáne,“ hovorí. Pápež podľa nej nevidí nijaký problém v inej sexuálnej orientácii biskupa, ale skôr upozorňuje na zákulisné hry, ktoré v cirkvi vznikajú aj vďaka homosexuálnej loby.

V pápežovom vyhlásení vidí Porubänová jasný signál pre našich biskupov, aby nasledovali jeho príklad. „Ide najmä o otázku ich sebahodnotenia, toho, čo propagujú a aké myšlienky sa rozhodli v oblasti LGBTI komunity šíriť u nás. Mali by sa zamyslieť nad tým, či naozaj hlásajú to, čo reprezentuje názor najvyššej autority, pápeža,“ hovorí. Ak sa podľa nej sám pápež nepovažuje za človeka, ktorý môže hodnotiť ľudí s inou orientáciou, ani našej cirkvi neprináleží voči nim vystupovať odmietavo.

Historička práva Katarína Zavacká, ktorá sa dlhé roky zaoberá cirkvou, neverí, že v našej katolíckej cirkvi nastane zmena. Podľa nej jej totiž chýba pokrokovosť. „Povinnosťou každej cirkvi, teda aj slovenskej, je nasledovať postoje pápeža. Tá naša však akoby zaspala dobu a stále sa nachádza niekde v 19. storočí,“ myslí si. Aj preto vylučuje, že by sa biskupi odhodlali verejne priznať, že v cirkvi je veľa homosexuálov, či dokonca akceptovať ich aj mimo nej.

Podľa Martina Macka z Iniciatívy Inakosť vyhlásenie nebude mať nijaký vplyv na odstránenie diskriminácie katolíckej cirkvi voči gejom či lesbičkám. „Neprináša totiž nijakú prevratnú zmenu. Iná sexuálna orientácia síce nie je v pápežových očiach problémom, stále ním však zostáva to, keď sa človek rozhodne žiť s osobou rovnakého pohlavia,“ vysvetľuje. Podľa neho ide o trvalé stanovisko cirkvi a ani pápežov ústretovejší krok voči LGBTI komunite na ňom nič nezmení.

Macko upozorňuje aj na nedávnu snahu cirkvi vypustiť z celoštátnej stratégie ľudských práv práva LGBTI komunity. „Slovenskí biskupi sa sústavne snažia nanútiť svoje postoje celej spoločnosti, ako to máme možnosť vidieť práve teraz, takže zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by svoj postoj zmenili tak radikálne,“ hovorí.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #pápež #cirkev #homosexuáli