Pôvodne mal súd o spôsobe výkonu trestu pre Csatáryho rozhodnúť 11. júla, odsúdený na doživotie sa však na košický súd nedostavil a chýbala aj poštová návratka o doručení predvolania.
„Z poštovej návratky, ktorá bola doručená Krajskému súdu v Košiciach 17. júla vyplynulo, že odsúdený Ladislav Csatáry si upovedomenie o konaní verejného zasadnutia dňa 11. júla neprevzal. Vzhľadom na uvedené krajský súd 29. júla požiadal príslušný maďarský súd o doručenie upovedomia odsúdenému o termíne verejného zasadnutia, ktoré určil na 26. septembra 2013,“ uviedla Gálová.
Československý súd v Košiciach 8. júna 1948 uložil Csatárymu v jeho neprítomnosti trest smrti. Senát Krajského súdu v Košiciach 31. januára 2013 zmenil tento trest na doživotné väzenie.
Csatáry podľa Centra Simona Wiesenthala (SWC) zohral kľúčovú úlohu pri deportácii 300 ľudí z Košíc na Ukrajinu, kde mnohých v lete 1941 v meste Kamenec Podolský povraždili. Čelí aj obvineniu z pomáhania pri organizovaní deportácií približne 15 700 Židov do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime v roku 1944.
Csatáry bol v tom čase ako vysoký policajný funkcionár a úradník maďarskej okupačnej správy v Košiciach veliteľom zberného tábora. Po vojne ušiel do Kanady, ktorá ho zbavila kanadského občianstva až v roku 1997. O tom, že hľadaný vojnový zločinec býva v Budapešti, informoval vlani v lete britský denník The Sun.