Predloženie transformačného zákona k jednej poisťovni je bez termínu

Vláda sa v stredu opäť venovala téme vytvorenia jednej štátnej zdravotnej poisťovne. Ako vyplýva z informácie o plnení časového harmonogramu jej zavádzania, ktorú kabinet vzal na vedomie, transformačný zákon 8. júla schválila gremiálna porada ministerky zdravotníctva. Ešte v júni mala spoločnosť pre unitarizáciu požiadať Úrad pre verejné obstarávanie o kontrolu pripravovaného tendra na poradcu.

14.08.2013 16:34
debata (2)

Transformačný zákon, ktorý mal platiť od mája zatiaľ ministerstvo oficiálne nepredstavilo. Kedy tak urobí, nie je jasné. Podľa Martiny Lidinskej z komunikačného odboru ministerstva zákon je pripravený, ale termín predloženia nie je určený. Rovnako sa zatiaľ nevypísal tender na poradcu, ktorý sa mal skončiť do apríla. Ministerstvo už predstavilo jeho podmienky, vypísať by sa mal po zverejnení zákona. Rezort v súčasnosti čaká na výsledky kontroly tendra zo strany Úradu pre verejné obstarávanie, priblížila Lidinská.

Vládou schválený projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, teda jednej štátnej zdravotnej poisťovne, sa má zrealizovať v prípade dohody aj nedohody s akcionármi súkromných poisťovní. Pokiaľ by k dohode došlo, malo sa tak stať podľa pôvodného harmonogramu od januára 2014. Ak nie, siahlo by sa po vyvlastňovaní a jedna poisťovňa mala vzniknúť od júla 2014. Kroky potrebné na realizáciu projektu však majú niekoľkomesačný sklz oproti pôvodnému plánu.

Pripravovaný transformačný zákon počíta s tým, že jedna poisťovňa by vznikla až v roku 2015. Premiér vlani na jeseň avizoval, že celý proces by mohlo predĺžiť iba to, keby sa štátnych aktív nepodarilo vzdať tak rýchlo, ako sa plánuje. Peniaze z predaja štátnych aktív by mali slúžiť na vyplatenie akcionárov súkromných zdravotných poisťovní.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #transformačný zákon #jedna poisťovňa #ministerstvo zdravotníctva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy