Štvrtý senát Ústavného súdu ostro reaguje na Harabinove výroky

Členovia štvrtého senátu Ústavného súdu (ÚS) SR sa vo štvrtkovom stanovisku ostro ohradzujú proti výrokom predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Štefana Harabina, ktoré im adresoval po vynesení verdiktu v kauze tzv. Duckého zmenky, kde účastníkmi sporu je švajčiarska spoločnosť GEN MAN VENTURES AG a NS SR.

15.08.2013 15:58
debata (16)

"Výroky predsedu Najvyššieho súdu, že naše rozhodnutie z 13. augusta 2013 ‚zaváňa korupciou a evidentnou účelovosťou a toto je v právnom štáte trestný čin‘, nie sú ničím podložené a sú zjavne účelové. Považujeme ich za hrubý útok na našu česť a dôstojnosť a zastávame názor, že ide o výroky, ktoré signalizujú podozrenie, že nimi predseda Najvyššieho súdu spáchal trestný čin,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku sudcov Ústavného súdu Ľudmily Gajdošíkovej, Jána Lubyho a Ladislava Orosza.

Ústavní sudcovia poukazujú na skutočnosť, že predseda NS ostro zaútočil na členov IV. senátu ústavného súdu v súvislosti s ich rozhodnutím o sťažnosti obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG ešte pred tým, ako sa mohol oboznámiť s jeho podrobným odôvodnením. Podčiarkli, že sťažnosť obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG síce smeruje proti rozhodnutiam všeobecných súdov týkajúcich sa kauzy tzv. Duckého zmeniek, ale samotné rozhodnutie IV. senátu Ústavného súdu sa vôbec nedotýka vecnej podstaty týchto rozhodnutí.

„Výrok nálezu IV. senátu ústavného súdu z 13. augusta 2013, podľa ktorého bolo porušené základné právo obchodnej spoločnosti GEN MAN VENTURES AG nebyť odňatý zákonnému sudcovi, nie je záhadný, ako tvrdí predseda Najvyššieho súdu, ani prekvapujúci, ale skôr predvídateľný. Štvrtý senát ústavného súdu ním len potvrdil doterajšiu judikatúru Ústavného súdu,“ zdôrazňuje stanovisko ústavných sudcov.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Ústavny súd #sudcovia #Štefan Harabin