Ministerstvo odporúča železniciam pre hrozbu z Al-Kajdá zvýšiť ostražitosť

Rezort dopravy odporúča železničnému personálu zvýšiť ostražitosť, čím reaguje na medializované správy o tom, že teroristická sieť Al-Kajdá plánuje útoky na sieť vysokorýchlostných železníc v Európe. Ako aďalej informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa, v súčasnosti rezort nedisponuje informáciami, ktoré by naznačovali zvýšené bezpečnostné hrozby na železniciach.

19.08.2013 15:48
Vlak, koľaje, železnice Foto: ,
Ilustračné foto
debata (9)

Personál by mal podrobnejšie vyhodnocovať všetky podozrivé okolnosti, píše v tlačovej správe Kóňa. „Doposiaľ žiadne z dostupných operačných informácií nenaznačujú, že by sa u nás dialo niečo mimoriadne, napriek tomu sme sa však rozhodli odporučiť všetkým železničným spoločnostiam zvýšiť ostražitosť,“ povedal Kóňa. Bezpečnostné odporúčania sa týkajú všetkých železničných spoločností pôsobiacich na Slovensku. Okrem štátnych ZSSK, ŽSR a ZSSK CARGO je reč aj o súkromnom vlakovom dopravcovi RegioJet.

Teroristická sieť Al-Kajdá plánuje útoky na sieť vysokorýchlostných železníc v Európe. S odvolaním sa na zdroje zo spravodajských služieb to v pondelok uviedol nemecký bulvárny denník Bild, podľa ktorého informácia pochádza od americkej Národnej spravodajskej agentúry (NSA). Tá ju zachytila údajne pri odpočúvaní konferenčného hovoru medzi vysokopostavenými členmi Al-Kajdá, pričom útoky na európske železnice boli dokonca ich „ústrednou témou“. Podľa článku v najčítanejšom denníku Európy by sa mohli teroristi zamerať na traťové zariadenia či tunely, ale i samotné vysokorýchlostné súpravy. Nemecké orgány na hrozbu zareagovali napríklad nasadením policajtov v civile na dôležitých staniciach a trasách, uvádza Bild.

9 debata chyba