EK vyzvala Košičanov: Bezodkladne strhnite múr oddeľujúci Rómov

19.08.2013 17:13, aktualizované: 19:55
Luník
Múr, ktorý rozhneval Európsku komisiu, oddeľuje košické sídlisko Západ od rómskych get v štvrtiach Luník VIII a Luník IX. Autor:

Európska komisia vyzvala na „bezodkladné“ strhnutie betónového múru, ktorý postavili v Košiciach, aby ním oddelili miestnych Rómov od ostatných obyvateľov. Podľa komisárky pre vzdelávanie, kultúru, mnohojazyčnosť a mládež Andruly Vassiliuovej sa múr nezlučuje s hodnotami, na ktorých je vybudovaná Európska únia.

„Pevne verím, že stavba fyzickej prekážky sa rozchádza s hodnotami, na ktorých je založená naša Európska únia, najmä s rešpektom k ľudskej dôstojnosti a k ľudským právam, vrátane práv osôb patriacich k menšinám,“ napísala komisárka v liste košickému primátorovi Richardovi Rašimu. Obsah listu zverejnili v Bruseli.

„Úrady v Košiciach musia bezodkladne tento múr strhnúť,“ dodala Vassiliuová. Komisárka tiež dodala, že protirómsky múr, ktorý spôsobuje „segregáciu“ časti populácie, je „v rozpore s duchom titulu Európskeho hlavného mesta kultúry“, ktorý Košice na tento rok získali.

Primátor pripustil, že múr bol postavený „nelegálne“ a je dielom bývalého starostu mestskej časti, v ktorej múr postavili. Múr oddeľuje košické sídlisko Západ od rómskych get v štvrtiach Luník VIII a Luník IX.

Ľudia sa sťažovali na vykrádanie a poškodzovanie áut

Košická mestská časť Západ oplotenie postavila po dlhodobých sťažnostiach občanov na vykrádanie a poškodzovanie ich vozidiel na miestnom parkovisku. Raši, ktorý povedal, že jeho samého múr prekvapil a že bol oboznámený s jeho existenciou až po jeho postavení, však sľúbil, že podnikne príslušné zákonné kroky proti danej mestskej časti.

Košický protirómsky múr je ôsmou takouto stavbou na Slovensku postavenou od roku 2009 a štrnástou v celej krajine.

Podľa sčítania ľudu z roku 2011 žije na Slovensku približne 5,4 miliónov obyvateľov a z toho 106-tisíc Rómov. Etnológ Slovenskej akadémie vied Arne Mann však tvrdí, že na Slovensku žije odhadom 350-tisíc Rómov.

#EÚ #Rómovia #múr
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku