Nechce, aby sa na hrdinstvá v Povstaní zabudlo

Na stole rozložil turistickú mapu Liptova, chvíľku po nej blúdil prstom, až kým nenašiel dedinku Jalovec. Od tohto momentu akoby sa mu pred očami začal odvíjať známy film. Hoci všetko podstatné z neho sa odohralo pred 69 rokmi, pamätal si takmer každý detail.

28.08.2013 17:00
Vladislav Jurčo, povstanie, les, vojak Foto: ,
Vladislav Jurčo sa zapojil do Povstania, keď nemal ešte ani osemnásť rokov.
debata (1)

„Prvýkrát som prišiel do kontaktu s vojnou 28. augusta 1944. Kosili sme s mamou na poli jačmeň, keď k nám pribehol nemecký vojak a pýtal sa, ako sa dostane do Poľska. Ukázal som mu cestu Jaloveckou dolinou do Zuberca na Orave. Až večer som sa dozvedel, že v Liptovskom Mikuláši partizáni prepadli v hoteli Kriváň nemeckú hliadku a tomuto mužovi sa podarilo ujsť,“ rozhovoril sa Vladislav Jurčo. Dnes 86-ročný dôchodca z Bratislavy nemal vtedy ešte ani osemnásť. „Na druhý deň mi navrhol Štefan Lepiš, aby sme sa pridali k partizánom. S mamou som sa ani nerozlúčil, v Mikuláši nás naložili na nákladné autá a odviezli do Partizánskej Ľupče, kde vtedy bola partizánska skupina Za slobodu Slovanov poručíka Kalinu.“

Druhého septembra vyrazil Jurčo s dvadsiatkou spolubojovníkov smerom na Poprad. „Prenocovali sme v Liptovskom Hrádku a na druhý deň sme dorazili na železničnú stanicu Štrba-Tatry, kde nebolo ani živej duše. Až po ceste sme narazili na ustupujúcu delostreleckú batériu. Nemci boli v Štrbe. Zaujali sme preto obranné postavenie na severnom návrší nad dedinou. O chvíľu sa objavilo nemecké obrnené vozidlo. Nastala prestrelka. Potom sa vyrojila početná nemecká pechota. S puškami a ľahkým guľometom sme nemali proti vyzbrojenému nepriateľovi šancu. Zrazu som začul za chrbtom strašný výbuch. Bola to delostrelecká mína, ktorá našťastie dopadla do zemiačniska. Otočil som sa a bežal som na stanicu do Štrby. Plnú poľnú som odhodil, nechal som si len pušku. Po dvoch dňoch chôdze som dorazil domov…“ V chalupe na okraji Jalovca bez elektriny a rádia vedeli o bojoch málo. V dedine s asi 300 dušami vládol pokoj. Ale iba zdanlivo.

„V obci našlo útočisko asi dvadsať-tridsať prenasledovaných Židov, najmä z východného Slovenska. V evanjelickej obci s protifašistickým zmýšľaním sa mohli cítiť pomerne bezpečne. Skrývali sa hádam v každom druhom dome. U nás bývali piati – manželia Teichovci, stará pani Bródyová s chorľavou dcérou a Erich Kögel. V zemľanke, ktorú sme vybudovali v humne, sa ešte schoval zranený ruský partizán Ivan.“

V septembri i októbri pripomínalo vojnu v Jalovci len silné dunenie nemeckého delostrelectva ostreľujúceho z Ružomberka vrch Ostré a kolóny povstalcov, ktoré sa v noci presúvali popri dedine na východ. V polovici októbra však dedinu obkľúčili nemeckí vojaci a vyzvali dedinčanov, aby vydali Židov a partizánov.

„Utekal som rýchlo domov. Ivan už stál vo dverách s dvoma granátmi. Jeden je pre nich a druhý mám pre seba, vravel. Nemci však akoby zázrakom z dediny odišli. Podľa jednej z verzií nás vtedy zachránil richtár Peter Repčík, horár Karolček a možno rozhodujúcou mierou Jozef Madaj. Za výdatnej pomoci slivovice vraj nemeckého veliteľa presvedčili, že udanie sa nezakladá na pravde.“

Židovskí utečenci sa skrývali v Jalovci do 28. októbra. V ten deň nemecké jednotky zapálili susedné Smrečany (z pomsty za smrteľné postrelenie veliteľa hliadky). Skupina Židov sa radšej presunula vyššie do hôr, do horských chatiek. „V jednej boli partizáni z brigády Ščors a Židia sa tiesnili v druhej chatke. Zásobovali sme obe skupiny. V januári však napadlo toľko snehu, že sa k chatám už nedalo chodiť. Po poslednej ceste som preto aj s Ivanom zostal u partizánov. Začiatkom februára dedinu obsadili nemecké jednotky a tak sme sa aj so židovskými utečencami vydali na východ. Po celodennom pochode sme dorazili do oslobodenej Pribyliny.“

Spomienky na vojnové časy oprášil Jurčo po 40 rokoch a pustil sa do pátrania po osudoch zachránených Židov. „Podarilo sa mi nájsť v Bratislave prokurátora Vyšného a pani Wisterovú a ešte som získal adresu panej, ktorá žila v Izraeli. Ich svedecké výpovede som spísal a poslal organizácii Yad Vashem v Jeruzaleme. Prišla mi len stručná odpoveď, že ďakujú za príspevok k dejinám holokaustu a svedectvá zaregistrovali v archíve,“ povzdychol si. V Povstaní sa podľa neho prejavila najmä spontánnosť a solidarita.

„Nešlo mi o osobné uznanie, ale o pamiatku na prosté hrdinstvo ľudí a odvážny postoj malej dediny. Lebo starí pomaly zabúdajú a umierajú a mladí ani len netušia, čo sa vtedy dialo,“ dodal Vladislav Jurčo.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vojak #SNP #povstanie #partizáni