Poslanecké kancelárie. Ak nie sú prázdne, sedia v nich asistenti

Zastihnúť poslanca v kancelárii počas letných prázdnin pripomína hľadanie ihly v kope sena. Zistili to redaktori denníka Pravda, ktorí v priebehu augusta v šiestich mestách navštívili 32 poslaneckých kancelárií.

30.08.2013 12:00
parlament, poslanci Foto:
Ilustračné foto
debata (7)

Ani v jednej z nich na občanov nečakal poslanec, v štyroch sme zastihli asistentov, ostatných 28 kancelárií bolo zamknutých. Niektorí poslanci nemali na dverách uvedené ani úradné hodiny. Výdavky za prenájom kancelárií a odmeny asistentov platí štát, na jedného poslanca mesačne pripadá viac ako dvetisíc eur.

Poslanecké kancelárie majú politikom slúžiť na to, aby boli bližšie k občanom. Tí by za poslancami mali chodiť s problémami a žiadať o ich nápravu alebo o radu. Ako však prieskum denníka Pravda ukázal, väčšina kancelárií existuje iba formálne, niekde poslanca nevideli ani raz. Naši redaktori navštívili spolu 32 poslaneckých kancelárií v Bratislave, v Považskej Bystrici, v Žiline, v Nitre, v Rimavskej Sobote a v Košiciach. Ani v jednom prípade v nich nenatrafili priamo na poslanca. Úspechom bolo, ak v nich stretli aspoň ich asistentov.

Tých našli v štyroch kanceláriách. Išlo o košickú kanceláriu Jána Figeľa (KDH), nitriansku kanceláriu Zoltána Daniša (Smer), spoločné žilinské sídlo Juraja Blanára a Igora Chomu (Smer) a kanceláriu Michala Bagačku a Mojmíra Mamojku (Smer) v Rimavskej Sobote. Dôsledný bol aj Viliam Novotný (SDKÚ), ktorý mal na dverách košickej kancelárie vyvesený oznam o čerpaní dovolenky. Poslanecká kancelária bývalého lídra SDKÚ Mikuláša Dzurindu bola prázdna a chýbal oznam, kedy sa v nej úraduje. Opačný prípad bol pri Milanovi Gécim (Smer), ktorý na uvedenej adrese žiadnu kanceláriu nemal.

Poslanecké kancelárie a asistenti

  • zo 150 poslancov Národnej rady má kanceláriu 114
  • asistentov zamestnáva 149 poslancov, počet asistentov, ktorých môže mať jeden poslanec, je neobmedzený. Poslanca ohraničuje výška mesačného paušálu, ktorý mu vypláca kancelária Národnej rady
  • výdavky na kanceláriu aj asistenta u jedného poslanca nesmú mesačne presahovať výšku 2,7– násobku priemernej nominálnej mzdy zamestnanca, čo v tomto roku predstavuje sumu viac ako dvetisíc eur
  • mesačná finančná odmena asistentov sa podľa internetovej stránky Národnej rady pohybuje rôzne. Asistent si mesačne môže zarobiť 100, ale aj viac ako 1 000 eur.

Problematické označovanie

Na budovách, kde sídlia kancelárie poslancov, by malo byť už zvonku zreteľné uvedené, že ich tam občan môže nájsť. Poslanci s kanceláriami v Bratislave sa však ukázali ako najnedôslednejší. Všetci z tých, ktorých Pravda navštívila, majú svoje sídla v budovách, kde sa nachádzajú aj centrály domovských strán. Názvy politických zoskupení svietili už zďaleka, mená poslancov by však človek hľadal na budove márne. Na dverách kancelárií bol rovnaký problém, okrem mien poslancov chýbali vo všetkých prípadoch úradné hodiny či telefonický kontakt.

Kancelárie poslancov mimo hlavného mesta už boli označené. Na dverách boli vyvesené úradné hodiny, niekde aj telefónny kontakt na seba či na asistenta. Výnimkou boli poslanci z OĽaNO Richard Vašečka a Mária Ritomská, kde nielenže chýbali všetky údaje, ale veľký problém bolo ich kancelárie v Žiline a v Košiciach vôbec nájsť.

Podľa sociológa Stanislava Buchtu by si mali poslanci uvedomiť, že v stave konsolidácie verejných financií je prenájom nevyužitých poslaneckých kancelárii obrovským plytvaním. „Ide pritom o jednu zo skrytých možností, ako sa peniaze dajú ušetriť. Sami politici musia vedieť, že nestačí len šetrenie v štátnej a verejnej správe, ale šetriť musia aj sami na sebe,“ povedal. Nespokojnosť so súčasným stavom a pocit nespravodlivosti u ľudí narastá, a preto je podľa neho otázkou času, kedy politici budú donútení šetriť aj týmto smerom.

Poslanecké kancelárie, ktoré Pravda navštívila

Bratislava

  • Ľuboš Blaha, Vladimír Faič, Andrej Kolesík, Dušan Jarjabek (Smer) – Agentúra Smer, Gunduličova 12
  • Boris Susko, Peter Fitz, Štefan Gašparovič (Smer) – Z Finance, Súmračná 27
  • Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) – Cultus, Ružinovská 28
  • Elemér Jakab (Most-Híd) – Ciao Real, Trnavská cesta 37

Považská Bystrica

  • Rastislav Čepák, Milan Panáček (Smer) – MGM, centrum
  • Martin Poliačik (SaS) – MGM, centrum

Košice

  • Oto Brixi (Smer) – Správa majetku mesta Košice, Hlavná 88
  • Ján Figeľ (KDH) – Správa majetku mesta Košice, Hlavná 88
  • Mária Ritomská (OĽaNO) – Moyzesova 36
  • Richard Sulík (SaS) – Moyzesova 36
  • Viliam Novotný (SDKÚ) – sídlo SDKÚ, Mäsiarska 62
  • Richard Raši (Smer) – Letná 45
  • Milan Géci (Smer) – košický magistrát, Trieda SNP 48
  • František Petro (Smer) – Mlynská 27
  • Elemér Jakab (Most-Híd) – Aston building, Werferova 1

Nitra

  • Zoltán Daniš (Smer) – Dom politických strán, Farská 5

Žilina

  • Juraj Blanár, Dušan Galis, Anton Martvoň, Maroš Kondrót, Milan Mojš (Smer) – Komenského 6
  • Juraj Blanár, Igor Choma (Smer) – Kuzmányho 8
  • Martin Fronc (KDH) – Milcova 6
  • Richard Vašečka (OĽaNO) – Ulica republiky 6

Rimavská Sobota

  • Michal Bagačka, Mojmír Mamojka (Smer) – Agentúra Smer, K. Mikszátha 35

Vrátnici o poslancoch niekedy ani netušia

Redaktori Pravdy pri návštevách kancelárií často natrafili len na vrátnikov. Tí boli jediným zdrojom informácií o tom, kde sa kancelárie nachádzajú. O bratislavských kanceláriách troch poslancov Smeru-u, Petra Fitza, Štefana Gašparoviča a Borisa Suska, ktoré sa sú v budove sídla strany, vrátnička netušila. Tvrdila, že všetci poslanci sídlia v parlamente. Ich spoločná kancelária sa predsa len našla v priestoroch rozsiahleho dvora. Na dvere s ich menami a zaprášenými zatiahnutými žalúziami by však návštevník klopal zbytočne. Podľa zanedbaného vzhľadu vnútri už dlho nikto neúradoval.

Rovnaká situácia bola aj v prípade kancelárie poslanca za Most-Híd Eleméra Jakaba, ktorá je v priestoroch bratislavskej centrály strany. Vrátnička vedela len to, že tam možno nájsť predstaviteľov Mostu, ale nič o vlastnej kancelárii jedného z poslancov. Na dverách mal Jakab uvedené len meno a označenie kancelárie, vnútri nik nebol. Miestnosť bola prázdna aj na druhý deň ráno a doobeda. Predseda strany Béla Bugár, ktorý má kanceláriu vedľa, Jakaba ospravedlnil s tým, že si čerpá dovolenku. Jakab má ďalšiu kanceláriu v Košiciach. Tá je už označená vzorovo. Na dverách nechýbajú úradné hodiny ani mobilný kontakt. Zaujal však lístok na dverách s odkazom Hneď prídem. No ani po zhruba 15-minútovom čakaní sa nikto neobjavil.

Zamestnanec jednej zo súkromných firiem v Považskej Bystrici, ktorá sídli na rovnakom poschodí, ako poslanecké kancelárie Milana Panáčeka (Smer), Rastislava Čepáka (Smer) a Martina Poliačika (SaS), tam zasa nikdy nevidel nikoho vchádzať či vychádzať. „Sme tu od februára a nikdy som tu nikoho z poslancov nevidel. Chodím sem pritom každý deň,“ povedal Matej. Poslanci zo Smeru majú do svojich kancelárií spoločný vchod, ich kolega z SaS má kanceláriu s honosnejšími dverami o pár metrov ďalej. Všetky boli zamknuté.

Ľudia sa chodia aj vyžalovať

Občania chodia za poslancami väčšinou s právnymi problémami alebo sa chcú len posťažovať. Asistentka poslanca Zoltána Daniša (Smer) Renáta Kolenčíková návštevníkom jeho nitrianskej kancelárie dohoduje s politikom stretnutia. Niekedy vybavuje návštevy aj pre poslanca Tibora Glendu. Ak nemajú čas, vypočuje ich sama.

„Niektorí občania sa zastavia, keď v médiách zachytia informáciu o novom zákone alebo o novelizácii. Niekedy ani nepotrebujú vyriešiť problém, ale skôr sa potrebujú len vysťažovať. Často sú to problémy právneho charakteru, kde im nevieme veľmi pomôcť. Nasmerujeme ich na bezplatnú právnu poradňu alebo na okresný súd,“ povedala. Podľa nej k nim chodia väčšinou sympatizanti strany, výnimkou nie sú ani kritici, ktorí si prídu zanadávať.

Nie všetci Nitrania by však za poslancom po radu zašli. Petra Klučincová si myslí, že by to bolo zbytočné. „Radšej si problémy vyriešim sama alebo by som sa obrátila na priateľov, známych, rodinu,“ dodala 26-ročná obyvateľka mesta.

Záujem občanov o stretnutia s Jánom Figeľom potvrdil asistent Bernard Berberich v jeho košickej kancelárii. „Nepracujem tu síce dlho, ľudia však majú záujem, chodí ich sem pomerne dosť. Chcú riešiť rôzne veci od existenčných problémov až po právne spory,“ povedal asistent. Dodal, že tým, ktorí sa chcú s Figeľom stretnúť osobne, rezervuje voľný termín.
(aba, bm)

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 7 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #poslanci #parlament #kancelária