Polícia predviedla dvoch demonštrantov spred parlamentu

Priestory Národnej rady SR si v nedeľu mohli pozrieť záujemcovia počas Dňa otvorených dverí. Tých vítali predstavitelia NR SR i poslanci zo všetkých parlamentných poslaneckých klubov.

01.09.2013 16:43
dod parlament, den otvorenych dveri, Foto: ,
Demonštranti pred budovou parlamentu.
28

Predseda zákonodarného zboru Pavol Paška bol spokojný s účasťou i s aktivitou poslancov, ktorí sa s ľuďmi rozprávali. Ako povedal, Deň otvorených dverí plní svoj cieľ. Ľudia v peknom počasí prišli v hojnom počte. Ľudia sa podľa neho zaujímali o všeobecné informácie o fungovaní NR SR. „Veľa ľudí sa pýta na individuálne problémy. Dôchodcovia sa zaujímajú o vývoj valorizácie dôchodkov,“ povedal. Niektorí sa zas podľa neho zaujímali, či a ako bude spoplatnená zdravotnícka starostlivosť. Paška si v nedeľu prešiel všetky poslanecké kluby. „Všade som videl záujem, všade som videl, že strany zabezpečili účasť poslancov, alebo asistentov. Poskytujú ľuďom informácie,“ konštatoval. Podľa Pašku by tradícia Dňa otvorených dverí mala pokračovať. „Záujem ľudí je. Ústava SR akoby bola symbolom zákonodarného zboru, takže v Deň Ústavy SR by som rád pokračoval v tejto tradícii,“ zdôraznil. Dnes do parlamentu prišli Slováci, ale aj Kórejci, Ukrajinci a Rusi.

Ešte pred vstupom do budovy si stánok s petičnou akciou postavil Vladimír Pavlík z Považskej Bystrice, ktorý zbieral podpisy pre kandidatúru na post prezidenta. Po bezpečnostnej kontrole ľudia vchádzali do rokovacej sály. Poslanec Peter Osuský z SaS tam zberal tiež podpisy pod prezidentskú kandidatúru. Klub OĽaNO urobil ľudové hlasovanie o najpálčivejších problémoch spoločnosti. Ľudia mohli lístky so svojimi kontaktnými údajmi vhadzovať do krabíc podľa toho, čo ich najviac trápi. „Mohli si vybrať zdravotníctvo, nezamestnanosť, životná úroveň, školstvo, korupcia a spravodlivosť,“ povedal poslanec hnutia Richard Vašečka. Vyžrebovaní z hlasujúcich vyhrajú tričká, k dispozícii ich bolo 30, alebo obed z vybraným poslancom. Podľa Vašečku mnohí vyjadrovali nespokojnosť so súčasným stavom spoločnosti. „Hovoril som im, že je to aj na nich, musia byť občiansky rozhodní,“ povedal.

V kanceláriách podpredsedov NR SR čakali na ľudí viacerí politici, ktorí ponúkali reklamné predmety, fotografie, cukríky, či korbáčiky. V kancelárii u Jany Laššákovej (Smer) sa strhla ostrá slovná výmena medzi dvomi mužmi. „Jeden dôchodca vyjadrovať spokojnosť s dianím v štáte, pričom druhý s tým nesúhlasil a povedal, že smeráci mu vymyli mozog,“ povedala Laššáková. Hlasná výmena však skončila bez ďalších invektív a pod dohľadom ochrankárov. Podľa Laššákovej od rána prichádzalo veľa ľudí. „Zaujímali sa o legislatívu, či prečo sme zdravotne ťažko postihnutých vyňali zo zákona, aby mohli mať bezplatnú liečbu,“ povedala. Ľudí tiež zaujímalo, kedy budú v nedeľu zatvorené obchody, zákonník práce, či vyšetrovanie Gorily, alebo diskriminácia našich občanov v Anglicku, ktorým tam berú deti. V kancelárii Jána Figeľa (KDH) si návštevníci mohli pozrieť výstavu kľúčeniek z miest a obcí Slovenska. Prezentoval ju zberateľ Miloš Bittner, ktorý je po ťažkej autonehode invalidom. Zbieranie kľúčeniek sa mu stalo koníčkom a dennou náplňou. Je držiteľom slovenského rekordu a patrí medzi top zberateľov v Európe.

V parlamente sa opäť konal Deň otvorených dverí. Foto: Ivan Majerský, Pravda
dod parlament, den otvorenych dveri, V parlamente sa opäť konal Deň otvorených dverí.

U Eriky Jurinovej (OĽaNO) ponúkali oravské korbáčiky, podpisovala fotografie. Podľa nej sa politik pri takýchto stretnutiach s ľuďmi veľa dozvie. „Ľudia sa sťažujú na situáciu na Slovensku, ale povzbudzujem ich k aktivite,“ povedala pre agentúru SITA s tým, že sa skôr sťažujú na celospoločenské problémy, ako na svoj osud.

Podpredseda Most-Híd László Solymos ocenil, že ľudia sa v ich klube prvýkrát pristavia a diskutujú. „Sú ochotní hovoriť, ale aj počúvať. V minulosti si len zobrali darčeky a odišli preč,“ povedal. V poslaneckom klube OĽaNO vyhrávala ľudová muzika. Poslanec Igor Hraško prišiel v kroji, vyhrával na fujare a spieval ľudové piesne. Na klube ponúkali chlieb s masťou a cibuľou. Ľudová hudba vyhrávala aj v priestoroch KDH, kde ľudia mohli stretnúť viacerých poslancov a vypiť si s nimi popri diskusii kávu.

Nezaradený poslanec Alojz Hlina bol sklamaný. Ľudí podľa neho prišlo menej ako v minulosti. „Policajtov je tu viac ako ľudí. Prejavila sa dezilúzia. Je to zlý signál,“ povedal s tým, že aj tí ľudia, čo prišli, boli „nabrúsení“.

Ľudia mohli v parlamente stretnúť aj kandidátov na post bratislavského župana. Do NR SR prišli nielen kandidáti, ktorí sú poslancami, teda Pavol Frešo a Daniel Krajcer, ale pred miestnosťou Smeru sa s občanmi rozprávala aj Monika Flašíková Beňová, ktorá nie je členkou národnej rady ale europarlamentu.

Predviedli dvoch ľudí spred parlamentu

Deň otvorených dverí sa nezaobišiel bez incidentov. Polícia zasahovala pred budovou parlamentu, kde sa zhromaždila skupina ľudí. Pred vchodom do budovy roztiahli transparenty. Keďže išlo o nepovolenú akciu, na čo boli upozornení, po výzvach polície sa jej účastníci vzdialili. „Doposiaľ sme z dôvodu neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa predviedli spred NR SR na policajné oddelenie dve osoby,“ uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Predviedli 28-ročného muža z Lučenca a 30-ročného muža v Nitry, oboch po vypočutí policajti prepustili. „Situáciu v meste monitorujeme, nezaznamenali sme dosiaľ žiadne narušenie verejného poriadku či iné protiprávne konanie. Situácia v centre mesta je pokojná,“ dodala hovorkyňa.

Polícia prijala bezpečnostné opatrenia, aby zabezpečila pokojný priebeh dňa otvorených dverí v priestoroch NR SR a reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. Niekoľko naďalej policajtov dohliada na ochranu verejného poriadku v meste, ako aj ochranu života a zdravia občanov a ich majetku.

Na sociálnej siete zvolávala ľudí na občiansky odpor – obsadenie Bratislavského hradu a blokádu NR SR skupina Alternatívna cesta. Charakterizovala sa ako zoskupenie nespokojných ľudí, ktorí aj keď nemajú jednotné politické názory, spája ich úsilie pozdvihnúť životnú úroveň slovenských občanov. „Našim prvoradým zámerom je obhajovať záujmy budúcich generácii, ale aj pracujúcich a nedobrovoľne nezamestnaných. Aktuálne pomery nám ukazujú, že politická oligarchia, ktorá po roku 1989 ovládla Slovensko zlyhala,“ napísali.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
28 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NR SR #Deň otvorených dverí