Oslobodení šiesti Slováci s nimi predstúpili pred médiá na mimoriadnej tlačovej konferencii.
Fico povedal, že keď sa na jar o ich zadržaní dozvedel, vydal pokyn zostaviť špeciálny tím, aby ich dostal na Slovensko. „Ďakujem Slovenskej informačnej službe, že v spolupráci s naším rezortom diplomacie ich dokázala dostať do vlasti,“ zdôraznil premiér. Dodal, že detaily o rokovaniach s Iránom nechce hovoriť. Ubezpečil, že Slovensko si nevytvorilo za prepustenie šiestich Slovákov žiadne finančné záväzky voči Iránu.
V Teheráne zostávajú ešte dvaja paraglajderi. Fico povedal, že Slovensko urobí maximum, aby sa tiež vrátili domov. Poznamenal však, že to nebude ľahké. Doplnil, že Irán chce preveriť nejaké podozrenia súvisiace s ich osobami.
Ladislav Frigo, jeden zo šiestich prepustených, oznámil, že ostatní dvaja Slováci sú v poriadku a v dobrej kondícii. „Boli sme dnes ráno s nimi,“ povedal. Iránci sa k nim vraj správali veľmi dobre. „Mali sme spoločnú celu, ktorá bola veľmi veľká, boli tam sociálne zariadenia, televízia, chladnička, mohli sme si variť, chodili nám na nákupy, keď sme to požadovali, bola pravidelná strava, mali sme možnosť cvičiť. Bolo to znesiteľné,“ opísal viac ako stodňový pobyt v Iráne Frigo.
Lajčák odporučil všetkým Slovákom, ktorí chcú cestovať exotických končín, aby sa pred výletom dobre informovali. „Asi sme si už veľmi zvykli na komfort v Schengene, keď sme už pomaly zabudli, že sú hranice a víza. To, čo je bežné a dovolené u nás, nie je automatické v iných krajinách sveta,“ dodal.
Skupina paraglajderov si vybrala Irán kvôli skvelým podmienkam pre svoju záľubu. Zároveň mali nadviazané kontakty s tamojšími nadšencami lietania. „Všetko si podrobne naštudovali, vedeli o všetkých zákazoch. Poznali aj miestnych Iráncov, s ktorými boli v styku už dlhšiu dobu. Tí im pomáhali vybavovať všetky potrebné povolenia,“ poznamenal pre Pravdu začiatkom júla jeden z členov slovenského združenia paraglajdingu.
Paraglajderi o pobyte v Iráne písali a zverejňovali fotografie na internetovej stránke. Posledný záznam je z 20. mája. „Snažíme sa lietať čo najviac s miestnymi, ale veľmi sa nám nedarí, tak sme mali samostatné lety. Nie je to tu celkom ľahké, musíme sa vyhýbať vojenským základniam, takže nedá sa letieť úplne všade,“ napísali na webe. Všetci sú členmi občianskeho združenia Paragliding Expedition Slovakia. Do Iránu sa vybrali v dvoch skupinách začiatkom mája. Práve fotografovanie zakázaných objektov malo byť podľa Iránu jedným z dôvodov zadržania.
„Správali sa nevhodne a mali pri sebe nedovolenú výbavu. Porušili zákon. Začalo sa vyšetrovanie, záležitosť bude posunutá súdnym orgánom,“ povedal začiatkom júla Abbás Arákčí, hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí. Hovorilo sa o tom, že Slováci si priniesli do Iránu nelegálne vysielačky a že fotili tam, kde je to prísne zakázané. K normálnej výbave paraglajdera však patria, rovnako to platí o satelitných telefónoch a navigačných zariadeniach. Irán podozrieval Slovákov zo špionáže. Podľa generálneho prokurátora Gholámhosejna Mohsení-Ežeího vykonávali „nezákonnú činnosť vrátane fotografovania zakázaných priestorov“ na území provincie Isfahán, kde sa nachádzajú mnohé jadrové zariadenia vrátane závodu slúžiaceho na sporné obohacovanie uránu.
Slovensko malo problém so zadržaním svojho občana v Iráne už v minulom roku. Bol to prípad Mateja Valucha, ktorého tiež zatkli pre podozrenie zo špionáže. Teherán tvrdil, že spolupracoval s americkou tajnou službou. Valucha zadržali v auguste 2012 a prepustili ho na slobodu až vo februári tohto roku.