Štát by mal na reforme ESO ušetriť budúci rok 414 miliónov eur

Reforma štátnej správy ESO by mala štátu v budúcom roku ušetriť 414 miliónov eur. "Navrhované opatrenia reformy ESO majú dosiahnuť úsporu prostriedkov zo štátneho rozpočtu na financovanie ústredných orgánov štátnej správy a ich podriadených organizácií," uviedla Dana Pohlodová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.

03.09.2013 16:22
Peniaze, euro, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (11)

Ako dodala, zatiaľ rokujú s jednotlivými rezortmi o odporúčaniach, ktoré majú priniesť úspory. „Keďže pre rezorty je záväzná iba celková výška úspory, nie však štruktúra, ako sú počty rušených úradov či prepustených zamestnancov, v súčasnosti je predčasné hovoriť o konkrétnych číslach,“ reagovala na otázku, koľko by mali usporiť jednotlivé ministerstvá. „Čísla budú známe až po ukončení rokovaní medzi ministerstvom financií a ministerstvom vnútra s jednotlivými ministerstvami a ostatnými organizáciami štátnej správy,“ dodala Pohlodová.

Úspory v súvislosti s reformou ESO zahrnuli do štátneho rozpočtu už pre tento rok. „A to formou plošného viazania výdavkov na tovary a služby na vybrané organizácie štátnej správy pre rok 2013 v celkovej výške 130 miliónov eur,“ pripomenula Pohlodová. Pri prvej fáze reformy zanikli k 1. januáru tohto roka špecializované krajské úrady. Ich pôsobnosť prešla na úroveň obvodných úradov.

Pri druhej fáze reformy čaká zánik všetky obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť prejde na integrovaný miestny orgán štátnej správy s názvom okresný úrad. V súčasnosti sa tento proces finalizuje, keďže okresné úrady majú vzniknúť už od 1. októbra. Spolu zanikne 248 miestnych orgánov štátnej správy.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #vnútro #ESO #Robert Kaliňák