Ochrana školákov na zebrách. Čoraz nástojčivejší problém

Ani zvýšený počet školákov na uliciach nedonútil vodičov, aby zmenili svoje správanie. Denník Pravda po niekoľkých dňoch opäť zisťoval, či priechody chránia chodcov, tentoraz v blízkosti škôl.

04.09.2013 13:00
deti, skola, prechod Foto: ,
Na Vazovovej ulici je od rána veľmi hustá premávka. V blízkosti je viacero škôl.
debata (5)

A výsledok je znovu alarmujúci. Šoféri síce jazdia pomalšie, no majú problém deťom pred zebrou zastaviť. Tie musia často riskovať a vstúpiť na priechod, aj keď je to nebezpečné. Redaktori denníka Pravda sledovali situáciu na priechodoch pre chodcov bez semaforov vo dvoch najväčších mestách – Bratislave a Košiciach. V prvý aj druhý deň nového školského roku pozorovali správanie vodičov ráno od 7.15 h do 8.00 h.

Zistili, že ohľaduplnejšie sa za volantom správajú rodičia detí, ktorí vozia svoje deti do školy. Zatiaľ čo v Košiciach si vodiči uvedomujú zvýšené riziko nehôd na priechodoch, v hlavnom meste to platí už menej. Šoféri tu skôr zastavia deťom v sprievode dospelého, čo je však horšie, školáci musia cez priechod často utekať, aby ich nezrazilo auto či električka.

Sledovali sme problémový priechod na bratislavskej križovatke v blízkosti Základnej školy a gymnázia na Vazovovej ulici. Cestu tu križujú nielen autá, ale aj električky a mestské autobusy. Na zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd upozorňuje len červená farba, ktorou je priechod zvýraznený. V Košiciach sme boli na dvoch priechodoch pri Základnej škole na Maurerovej ulici. Jeden z nich je však rovno na retardéri, takže vodiči sú aspoň vďaka tomu nútení spomaliť.

V školách by mali mať dopravnú výchovu

V prvý školský deň vodiči v oboch mestách jazdili pomaly a školákov ochotne púšťali vďaka policajtom, ktorí vo zvýšenej miere dohliadali na bezpečnosť školákov. Vo východnej metropole bola situácia na cestách pokojná aj na druhý deň, keď už policajti nehliadkovali. V hlavnom meste bol však rozdiel v ochote vodičov púšťať školákov cez priechod citeľný.

Podľa pozorovania Pravdy bratislavskí vodiči školákovi zastavili v drvivej väčšine až v momente, keď vkročil na zebru. Ani vtedy ešte nemal vyhraté. Zo strachu, aby ho nezrazila prichádzajúca električka či autá idúce nielen v protismere, ale aj z ulice, ktorá cestu križuje, často cez priechod utekal a stále kontroloval pravú aj ľavú stranu cesty. Prieskum tiež odhalil, že autá skôr púšťajú väčšie skupiny chodcov. Deti to riešia tak, že keď z diaľky vidia, že vodiči púšťajú skupinu, utekajú a na priechod dobiehajú aj po nevyznačenej ploche cesty. Vodiči sú ochotnejší aj v prípadoch, keď dieťa sprevádza dospelý.

Prechádzanie cez Maurerovu ulicu v Košiciach... Foto: Boris Macko, Pravda
06-prechod KOSICE zarastrovat spz 4X Prechádzanie cez Maurerovu ulicu v Košiciach komplikujú prechádzajúce autá.

Dopravný psychológ Karol Kleinmann tvrdí, že na školách by mali učitelia venovať zvýšenú pozornosť dopravnej výučbe. „Treba deťom dávať do pozornosti najmä dohovorené signály, ktoré vodiči poznajú. Ak chodec mávne zdvihnutou rukou a vstúpi na kraj vozovky, ide o jasný znak, že chce prejsť a vodič nemá inú možnosť len zastaviť,“ vysvetľuje. Vďaka tomu sa podľa neho čas čakania na priechode urýchli. Väčšia zhovievavosť vodičov voči deťom, ktoré sú v sprievode rodičov, podľa neho svedčí o ich arogancii. Dospelý vodič totiž vo svojej nadradenosti nepovažuje za svoju povinnosť dať prednosť malému dieťaťu.

Podľa riaditeľa Základnej školy na Vazovovej ulici Karola Müllera sa už v minulosti snažili presadiť, aby priechod regulovali svetelné semafory. „Bolo nám oznámené, že semafory tam pre veľmi komplikovanú križovatku nemôžu byť nainštalované. Rodičia sa občas sťažujú, ale my ako škola viac urobiť nemôžeme,“ vysvetlil. Keďže v jej blízkosti sa nachádza zastávka električiek bez nástupného ostrovčeka, vodiči áut sú podľa neho na tomto úseku kvôli tomu ohľaduplnejší. Na križovatke našťastie zatiaľ žiadne kolízie auta s chodcom neboli.

Deti zrazené na priechode sú stále v nemocnici

Peter Bilka (10 rokov) zo Základnej školy na Vazovovej má s aroganciou vodičov na priechode bohaté skúsenosti. „Ráno sa mi stáva, že trvá dlhšie, kým ma niekto pustí. Dokonca aj keď idem s babkou, autá nie vždy zastavia. Raz sa mi dokonca stalo, že sme mali prednosť a auto nezastavilo a skoro ma na priechode zrazilo,“ povedal.

To nemôžu povedať dve deti, ktoré hneď v prvý deň školského roka zrazilo auto na Drieňovej ulici priamo na priechode pre chodcov. Polícia príčiny nehody ešte nezistila a vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nechcela poskytnúť ďalšie informácie. U 41-ročného vodiča alkohol zistený nebol. Podľa hovorkyne Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Dany Kamenickej sú 14-ročné dievča a 13-ročný chlapec mimo ohrozenia života, v nemocnici však zostávajú na pozorovaní. Obe deti utrpeli pri zrážke s autom otras mozgu, chlapec mal aj poranenie hrudníka.

Denník Pravda pred časom uskutočnil prieskum, kde redaktori sledovali, ako sa správajú šoféri na priechodoch pre chodcov bez semaforov na frekventovaných uliciach. Výsledky ukázali, že najviac sa prejavovala ich neochota zastaviť, ale aj agresivita, ktorá spočívala v tom, že v jednom pruhu auto chodcovi zastavilo a v druhom nie.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #vodič #škola #automobil #priechod