Mihál: Príspevok pri narodení dieťaťa je aj motivačný

Exminister práce Jozef Mihál považuje príspevok pri narodení dieťaťa za príliš motivačný pre niektoré osoby.

04.09.2013 20:31
(typo - nepouzivat v orise) úver, peniaze,... Foto:
Ilustračné foto
debata (7)

„Mojou ideou bolo nahradiť tento príspevok tým, že by sme ho premietli do vyšších rodinných prídavkov,“ skonštatoval Mihál v závere druhého dňa 23. schôdze parlamentu. Zmeny v návrhu zákona, o ktorých poslanci diskutovali v rozprave, však hodnotí pozitívne.

Návrh zákona o príspevku pri narodení dieťaťa počíta so zlúčením príspevku a príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa do jednej dávky. Jeho výška sa má navyše odstupňovať podľa poradia pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo. Pri prvom až treťom pôrode má ísť o 823,86 eura a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura. Tento návrh zohľadňuje súčasnú výšku príspevku pri narodení dieťaťa v sume 151,37 eura a príplatku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa na úrovni 678,49 eura.

Poslanec Július Brocka za najväčší problém zákona považuje to, že príspevok dostanú aj bohatší ľudia. „Považujem to za plytvanie,“ uviedol. Podobný postoj zaujal aj exminister Mihál. „Výška dávok by sa mala znižovať s narastajúcim príjmom rodiny. Testovanie príjmu rodiny je však technicky dosť ťažkou vecou a ťažko sa do toho púšťa,“ skonštatoval.

Náhradní rodičia však budú pravdepodobne musieť počítať s nižším príspevkom pri narodení dieťaťa ako biologickí rodičia. Náhradní rodičia majú totiž dostať príspevok len zhruba 500 eur. „Prečo by však tento príspevok nemohli dostať v plnej výške aj náhradní rodičia,“ pýta sa Mihál.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Mihál #príspevok na dieťa