Súd nevyhovel žiadosti Sergeja S., aby ho prepustili z väzby

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zamietol žiadosť Sergeja S. o jeho prepustenie z väzby, kde je v súvislosti s obvinením z podplácania pracovníčky Daňového úradu v Šamoríne, a tak tento podnikateľ zostáva za mrežami.

06.09.2013 14:07 , aktualizované: 14:27
Salman, Salmanovci, sud, vazba Foto: ,
Podnikatelia Alexander S. (vľavo) a jeho otec Sergej S. na archívnej snímke z 23. apríla 2013.
debata

„V piatok bolo na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doručené rozhodnutie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, vo veci žiadosti Sergeja S. o prepustení z väzby, z ktorého vyplynulo, že sudca nevyhovel žiadosti obvineného o prepustenie, a teda Sergej S. zostáva naďalej vo väzbe. Nakoľko sudca nevyhovel ani návrhu prokuratúra o rozšírení väzby o dôvod možnosti úteku, prokurátor ÚŠP plánuje podať sťažnosť, o ktorej po doručení bude rozhodovať Najvyšší súd SR,“ povedala hovorkyňa ÚŠP Andrea Predajňová.

ŠTS prejednával žiadosť obvineného už 3. septembra. Záverečné návrhy boli prednesené zo strany prokurátora, ako aj obvineného a jeho obhajcov, pričom zo strany ŠTS nedošlo vtedy ku konečnému rozhodnutiu. Podľa vyjadrenia konajúceho sudcu k rozhodnutiu a doručeniu písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia malo dôjsť v najbližších dňoch, o čom budú strany konania upovedomené. To nastalo práve v piatok.

„V kauze podplácania pracovníčky daňového úradu v súčasnosti prebiehajú už len záverečné úkony vyšetrovania (preštudovanie spisového materiálu vyšetrovateľom), po čom bude zrejme spisový materiál predložený prokurátorovi ÚŠP s návrhom na konečné rozhodnutie,“ dodala 3. septembra hovorkyňa ÚŠP Predajňová.

Alexandra S. uznali vinného z výtržníctva v prípade streľby

Alexandra S. v piatok prvostupňový súd uznal vinného z prečinu výtržníctva v prípade streľby spred bratislavského hotela z marca 2011. Okresný súd Bratislava I udelil Alexandrovi S. peňažný trest 3 500 eur. Ak tak neurobí, pôjde na pol roka do väzenia, okrem toho mu prepadne použitá pištoľ. Rozsudok nie je právoplatný, pretože obhajca obžalovaného sa hneď odvolal. Prokurátor sa, naopak, možnosti odvolania vzdal.

Samotný Alexander S. si rozsudok nevypočul. Ráno ho síce na pojednávanie eskortovali z väzby, no zakrátko ho mohli strážnici odviesť. Požiadal totiž o konanie v jeho neprítomnosti, čomu sudca vyhovel. Ani prokurátor netrval na tom, aby bol na pojednávaní osobne prítomný. Alexander S. momentálne sedí vo väzbe aj so svojím otcom Sergejom, v apríli ich zadržali policajti a následne obvinili z podplácania.

V záverečnej reči žiadal prokurátor pre Alexandra S. trest na spodnej hranici sadzby s podmienečným odkladom na jeden rok. Obhajca naopak žiadal, aby ho súd oslobodil, pretože sa síce skutok stal, ale nie je trestným činom, keďže Alexander S. konal v tom čase pod silným rozrušením.

Sudca po vynesení rozsudku povedal, že súd si musel hlavne vyjasniť, či pri streľbe mercedes cúval smerom k obžalovanému alebo išiel preč. Sudca sa opieral najmä o výpovede nezaujatých svedkov. „Aj keď bol obžalovaný v rozrušení, mohol svoje konanie ovládnuť,“ vyhlásil sudca.

Na piatkovom pojednávaní prečítali tiež výpoveď svedka udalosti, ktorého sa nepodarilo predvolať ani predviesť. Svedok streľby bol v tom čase šoférom v hoteli Kempinski. Vo výpovedi pred vyšetrovateľom uviedol, že keď išiel preparkovať auto, ktoré zavadzalo inej limuzíne, spozoroval strieborný mercedes, na ktorý strieľal muž v bielej mikine. Muža vraj do tváre nevidel, podľa svedka padli tri rýchle výstrely, pričom strelec bol od mercedesa podľa neho vzdialený asi tri metre.

Na poslednom pojednávaní, ktoré bolo v máji, vypovedal znalec, ktorý skúmal zbraň, náboje a poškodené koleso mercedesu. Podľa prokurátora sa zistilo, že tri nábojnice nájdené na mieste činu pochádzali z tejto zbrane.

Podnikatelia sú vo väzbe od apríla, figurujú vo viacerých kauzách

Alexander S. a jeho otec Sergej S. sú od 23. apríla vo väzbe v súvislosti s inou trestnou činnosťou podplácania a korupcie v kauze spoločnosti AB Kozmetika, kde mali podľa polície sľúbiť vyššie spomínanej pracovníčke Daňového úradu v Šamoríne 100-tisíc eur. Do väzby ich zobral senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Pôvodne ich ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, do väzby nezobral, otec a syn boli stíhaní na slobode. Dôvodmi väzby NS SR bolo, že dvojica mohla ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Podnikateľ Sergej S. vlastní niekoľko firiem a podniká v oblasti výroby alkoholu, prenájmu nehnuteľností a výroby kozmetiky. V minulosti bol obvinený z podvodu, keď mal bezodplatne získať podiel v spoločnosti AB Kozmetika falošným podpisom práve podnikateľa Ľubomíra Somorovského, uviedol v apríli portál topky.sk s tým, že s týmto podvodom pravdepodobne súvisela aj spomínaná streľba pred bratislavským hotelom Kempinski spred roka a pol.

Ďalšou z káuz spájanou s rodinou bol aj spor o podiel v Ski parku Ružomberok, ktorý vznikol medzi Sergejom S. a Ľubomírom Kudličkom, ktorý figuroval na mafiánskych zoznamoch ako člen takáčovcov, pripomenul portál. Sergeja a Alexandra S. zadržali policajti v 15. apríla ráno, len pár hodín po tom, ako sa obaja zabávali na súťaži Miss Slovensko 2013.

Podnikateľská dvojica, otec a syn, sa sťažuje na ústavnom súde

Ústavný súd (ÚS) SR sa bude zaoberať ústavnými sťažnosťami podnikateľov Sergeja S. a Alexandra S. Ako v piatok informovala hovorkyňa ústavného súdu Anna Pančurová, ÚS registruje tri ústavné sťažnosti podnikateľov Sergeja S. a Alexandra S. Dvoma sťažnosťami sa preskúmania rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky domáha Sergej S., jednou Alexander S.

Sťažnosť Sergeja S. doručili ústavnému súdu 19. júna. Sťažovateľ v nej namieta zákonnosť svojej väzby a porušenie základných práv a slobôd postupom a rozhodnutím Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 22. apríla 2013. Sťažovateľ žiada zrušenie tohto rozhodnutia NS SR, prepustenie z väzby a priznanie primeraného finančného zadosťučinenia.

S ďalšími dvoma ústavnými sťažnosťami sa na ústavný súd obrátili fyzické osoby Sergej S. a Alexander S. 25. júna. Obaja vo svojich sťažnostiach namietajú porušenie základného práva sťažovateľa na súdnu ochranu, práva na spravodlivé prerokovanie záležitosti nezávislým a nestranným súdom. V sťažnosti píšu, že ich práva boli porušené postupom a uznesením NS SR z 22. apríla 2013. Sťažovatelia požadujú zrušenie tohto uznesenia.

Ako v piatok informovala Pančurová, všetky tri sťažnosti boli náhodným výberom pridelené sudcovi spravodajcovi, ktorý v súčasnosti vykonáva procesné úkony súvisiace so skúmaním a zabezpečovaním konania na predbežné prerokovanie v príslušnom senáte.

debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Sergej #streľby #podplácanie #AB kozmetika