KDH: Vláda môže beztrestne pokračovať v zadlžovaní viac ako rok

Vláda môže podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka viac ako rok beztrestne pokračovať v zadlžovaní Slovákov. Ako povedal, Smer sa tento rok znižovaním dlhu zaoberať nechystá.

08.09.2013 12:14
debata (26)

Naopak, pripravuje jeho nárast na budúci rok na 56,9% HDP, čo znamená podľa neho prelomenie ďalšej kritickej hranice. Pokračovanie v zadlžovaní je podľa podpredsedu KDH v rozpore so zdravím rozumom aj s princípmi ochrany Slovenska pred krachom. „Nezaoberať sa priebežnými štatistikami Eurostatu o výške nášho dlhu by bolo ospravedlniteľné, ak by išlo o dočasný výkyv a následne by mal dlh naspäť klesnúť. Vláda Smeru však vedome zneužíva dieru v zákone o dlhovej brzde a pokračuje v nebezpečnom zadlžovaní Slovákov. Je to tak nezodpovedné, ako celý rok ignorovať nárast nezamestnanosti a nič nerobiť až do jarného upozornenia Eurostatom,“ zdôraznil Moravčík.

Výška verejného dlhu pritom ohrozuje podľa Moravčíka životnú úroveň ľudí už teraz. „Totiž, čím máme vyšší dlh, tým viac platí štát bankám a menej zostáva ľuďom. Napríklad ak by štát tento rok nemusel platiť úroky a poplatky bankám za svoj dlh, tak by mohol každému zamestnancovi odpustiť dane vo výške 581 eur. Budúci rok by to mohlo byť až 653 eur,“ povedal s tým, že tieto peniaze od štátu však nepomôžu zamestnancom a ich rodinám, ale bankám a finančným skupinám.

Spolu na úrokoch a poplatkoch prichádza podľa Moravčíka Slovensko o astronomické sumy peňazí. Tento rok o 1,3 miliardy eur a budúci rok až o 1,4 miliardy eur. „Tieto peniaze by pritom mohli pomôcť aj ďalším ľuďom – sociálne slabším, nezamestnaným, dôchodcom, študentom, mladým rodinám, jednoducho tým, ktorí to potrebujú. Vláda by mala preto začať čo najskôr plánovať pokles verejného dlhu, aby bol nižší už budúci rok,“ zdôraznil. Tak by podľa neho zostalo viac ľuďom, ktorí to potrebujú. „Nech sa peniaze zbytočne nestrácajú v bankách. Dá sa to, ak si vláda odpustí zbytočné výdavky a bude lepšie chrániť verejné financie pred rozkrádaním,“ do­dal.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Smer #zadlžovanie #Miloš Moravčík
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy