Baťovci na oslavách v Partizánskom o reštitúciách nehovorili

Partizánske v týchto dňoch oslavuje 75 rokov od svojho vzniku. Na piatkové odhalenie pamätnej tabule zakladateľa tohto mesta Jána Antonína Baťu prišli z USA aj jeho vnuk a vnučka.

13.09.2013 16:50
John Nash, Baťa Foto: ,
John Nash, vnuk Jana Antonína Baťu, s manželkou Janou v Partizánskom.
debata (8)

Hoci v médiách v posledných dňoch rezonujú informácie o tom že Baťovi potomkovia žiadajú od štátu odškodné za zhabané majetky, dnes o tom oni, rovnako ani primátor mesta Jozef Božik hovoriť nechceli. Tlačová beseda k tejto téme bude na budúci týždeň v stredu. „Dnes sme tu na to, aby sme oslávili pamiatku Jána Antonína Baťu,“ povedal Baťov vnuk John Nash.

Dediči po najznámejšom československom podnikateľovi už podali formálnu žiadosť o vyplatenie odškodného za majetok, ktorý Baťovi zhabali na základe Benešových dekrétov. Slovensko zrušilo trest prepadnutia majetku, ktorý Janovi Antonínovi Baťovi uložil československý súd v roku 1947 za údajnú kolaboráciu s fašistami. Prvé procesy o odškodné už bežia v susednom Česku, ktoré očistilo podnikateľovo meno v roku 2007. „Posledné slová, ktoré môj starý otec napísal na papier v nemocnici v deň, keď zomrel, boli, že pravda sa bude znášať ako olej na vode,“ povedal John Nash.

Výšku odškodného však stanoví až ministerstvo financií. Zatiaľ sa k nemu rezort vyjadrovať nechce. „Ministerstvo financií sa vyjadrí po oboznámení sa s obsahom podania,“ uviedol tlačový odbor. Ako však potvrdil právnikov dedičov Tomáš Pecina, v prípade, ak ich štát neodškodní, problém budú riešiť súdnou cestou.

Pod Baťov koncern patrilo veľké množstvo podnikov, vybudoval tu štyri priemyselné centrá, Partizánske, Svit, Nové Zámky a Bošany. Prostredníctvom akciovej spoločnosti vlastnil Baťa napríklad aj Bojnický zámok. „Vzhľadom na to, že žiadna zo spoločností koncernu Baťa na Slovensku dnes už neexistuje, je namieste, aby ministerstvo financií urobilo náhradné riešenie a stanovilo náhradu za znárodnený majetok a túto náhradu vyplatilo právnym nástupcom J. A. Baťu vo výške zodpovedajúcej ich dedičským podielom,“ píše sa v žiadosti o odškodné, ktorú má agentúra SITA k dispozícií.

Vznik Partizánskeho spadá do obdobia rokov 1938 – 1939, keď zlínska firma Baťa vybudovala v chotári obce Šimonovany závod na výrobu obuvi. Po postavení obytných a spoločenských budov sa zrodila osada Baťovany ako súčasť Šimonovian. S rozvojom fabriky rástla úmerne aj osada Baťovany a tak v roku 1948 bola obec Šimonovany premenovaná na Baťovany, ktorým bol priznaný charakter mesta. Ako výraz uznania za účasť obyvateľov v SNP prijalo mesto dňa 9. februára 1949 názov Partizánske.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Partizánske #Baťovci #finančné odškodnenie #John Nash