Notár nechcel svedčiť proti šéfovi deaflympionikov

Košický notár Stanislav Furda v pondelok využil svoje zákonné právo a odmietol vypovedať ako svedok pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici na hlavnom pojednávaní s obžalovaným bývalým prezidentom Slovenského deaflympijského výboru (SDV) Jaromírom Rudom.

16.09.2013 15:19
Jaromír Ruda Foto: ,
Obvinený Jaromír Ruda na archívnej fotografii počas súdneho procesu.
debata (3)

Notár odmietol odpovedať na prípadné otázky senátu, prokurátorky, resp. obžalovaného a jeho obhajcu. Súd sa preto oboznámil s jeho výpoveďou z prípravného konania.

Notár i šéf deaflympionikov sa stretli na lavici obžalovaných v prípade sprenevery sponzorských 1,6 milióna eur, určených na olympiádu sluchovo postihnutých. Okresný súd v Banskej Bystrici ich uznal za vinných a uložil im tresty odňatia slobody na štrnásť a trinásť rokov. Odvolací Krajský súd v Banskej Bystrici v júli rozhodol, že nešlo o spreneveru, ale v prípade Rudu o zločin podvodu a u notára o prečin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku z nedbanlivosti. Rudu odsúdil na trinásť rokov odňatia slobody a notára Furdu na šestnásť mesiacov odňatia slobody podmienečne a na tri roky mu zakázal vykonávať notársku činnosť.

Špecializovaný trestný súd v súčasnosti rieši exprezidenta Rudu za obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla najmenej desať miliónov eur. Počínanie Rudu súviselo s prípravou 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách.

V tejto súvislosti ako svedok vypovedal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorý bol čestným predsedom organizačného výboru deaflympiády. Uviedol, že Ruda opakoval, aby sa o financie nestarali, len aby robili. Tvrdil, že peniaze prídu od zahraničných sponzorov, ale neskôr nevysvetlil, prečo sa tak nestalo. Mesto Vysoké Tatry na krach deaflypmpiády nedoplatilo, pretože zo svojich prostriedkov neinvestovalo nič na rozdiel od iných podtatranských obcí. Primátor povedal, že na osobitný účet obce mali dostať od SDV peniaze. Tatry dostali pol milióna korún, ale z toho nakoniec museli vrátiť SDV 250-tisíc.

Podľa prokuratúry Ruda trestnú činnosť páchal v rokoch 2008 až 2010. Stalo sa tak po vzniku Slovenského deaflympijského výboru, ktorý sa odčlenil od Slovenského zväzu nepočujúcich a Ruda sa stal prezidentom nového útvaru. Organizoval rôzne aktivity pre nepočujúcich a stal sa aj predsedom organizačného výboru 17. zimných deaflympijských hier. V tej súvislosti získaval od fyzických i právnických osôb finančné prostriedky, ktoré použil na žiadané účely, čiastočne pre svoju potrebu, resp. na iný účel. Veriteľov ubezpečoval, že peniaze vráti, ale doteraz sa tak vo väčšine prípadov nestalo.

Ruda pri otvorení procesu vyhlásil, že je nevinný v plnom rozsahu a využil právo nevypovedať. Priebežne sa k výpovediam svedkov, znalcov a k listinným dôkazom nevyjadruje, chce tak urobiť až v závere procesu.

Bývalého prezidenta SDV zadržali vo februári 2011 na hraničnom priechode v Rusovciach. O deaflympiáde na Slovensku sa začalo častejšie hovoriť v roku 2008, keď prvýkrát prenikli informácie o obavách z nezvládnutia organizácie. Olympiádu pre nepočujúcich vo Vysokých Tatrách zrušili týždeň pred plánovaným začiatkom. Pojednávanie s obžalovaným exšéfom deaflympionikov pokračuje v utorok 17. septembra výsluchom ďalších svedkov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Jaromír Ruda #súd