V parlamente sa opäť strhla fyzická potýčka

Predseda poslaneckého klubu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Jozef Viskupič skončil po fyzickej potýčke s piatimi poslancami Smeru s jeden a pol centimetrovou tržnou ranou v ústach a pomliaždeninami svalov, na ktorých má otlačené ruky.

18.09.2013 05:55 , aktualizované: 11:02
Matovič, Frešo Foto: ,
Poslanec NR SR za hnutie OľaNO Igor Matovič počas čítania materiálov súvisiacich s kúpou stratovej matky SPP. Pred pultom v rokovacej sále stojí maketa predsedu vlády SR Roberta Fica.
debata (476)

„Mal som vysoký tep, dostal som dve injekcie,“ povedal Viskupič v noci po vyšetrení parlamentnou zdravotnou službou.

Poslanci Smeru po hlasovaní o zmene programu mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) o odvolávaní premiéra Roberta Fica chceli z rokovacej sály vyniesť papierovú maketu zobrazujúcu Fica vo futbalovom drese s nápisom „Daroval Slovensko zbohatlíkom“. Tú po odchode premiéra Fica ešte na začiatku mimoriadnej schôdze priniesol poslanec Igor Matovič (OĽaNO). Poslanci Matovič a Viskupič sa snažili maketu získať späť a medzi poslancami Smeru a Viskupičom sa už mimo rokovacej sály strhla fyzická potýčka. „Pre mňa z nepochopiteľných príčin sa na mňa vrhlo päť podnapitých poslancov Smeru. Pod znôškou vulgarizmov som bol takmer prehodený cez zábradlie,“ tvrdí Viskupič.

Predseda klubu OĽaNO to pripisuje alkoholu, ktorý z poslancov vraj aj cítil. „Nieslo sa to vo výrazne vulgárnom tóne o tom, čo mi všetko rozbijú a ako dopadnem. Bol to amok vyvolaný alkoholom,“ skonštatoval Viskupič. „Nechápem to, keďže s tými poslancami sa poznám a prichádzam s nimi dosť často do styku,“ poznamenal.

Troch z piatich útočiacich poslancov Viskupič podľa vlastných slov spoznal. Mali nimi byť Jozef Valocký, Ivan Varga a Antonín Cicoň. Verí, že zvyšných dvoch identifikuje na základe záznamu. Zároveň dúfa, že na rokovaní mandátového a imunitného výboru sa pristúpi k nejakým krokom na zamedzenie takéhoto správania. „Dohodneme sa v klube, ako postupovať proti nepochopiteľnému správaniu poslancov zjavne pod vplyvom alkoholu,“ dodal Viskupič.

Poslanec Smeru Jozef Valocký (vľavo) a poslanci... Foto: SITA, Jozef Jakubčo
Viskupič, Matovič, Valocký Poslanec Smeru Jozef Valocký (vľavo) a poslanci NR SR za hnutie OľaNO Igor Matovič (dole uprostred) a Jozef Viskupič (hore uprostred) v čase, keď sa poslanci Smeru pokúšali vyniesť maketu premiéra Roberta Fica z rokovacej sály počas mimoriadnej schôdze.

„Nijako som im to neoplácal. Dúfam, že na rokovaní mandátového a imunitného výboru prikročíme k nejakým krokom a dohodneme sa na klube, ako postupovať proti nepochopiteľnému správaniu poslancov zjavne pod vplyvom alkoholu. Verím, že im úplne nepreplo, aj keď ich to neospravedlňuje, keďže predtým hlasovali o dosť dôležitých bodoch pokračovania schôdze o odvolávaní premiéra,“ uzavrel Viskupič.

Opoziční poslanci po konflikte žiadali, aby boli poslanci NR SR podrobení testu na prítomnosť alkoholu v krvi. „Z ich výzoru tváre (poslancov Smeru, pozn. red.) bolo jasné, že sú pod vplyvom alkoholu,“ vyhlásil Matovič. Podobný postoj vyjadrili viacerí opoziční poslanci, ktorí jeho návrh podporili. Plénum však pre nebolo pre nedostatok prítomných poslancov uznášaniaschopné a o bode sa preto napokon nehlasovalo.

Poslanci rokovali do skorých ranných hodín

Premiér Robert Fico nemá morálne právo byť predsedom vlády. V skorých ranných hodinách na rokovaní mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) to vyhlásil podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec. Fico totiž podľa neho nikdy nemal dôveru opozície a ani ju mať nebude.

Predseda strany SaS Richard Sulík nerozumie, prečo sa snaží premiér Robert Fico bojovať práve o lacný plyn. „Nerozumiem, prečo Fico takto s takouto vervou nebojuje aj za nižšie ceny elektriny či benzínov,“ skonštatoval na záver prvého rokovacieho dňa mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR SR) venovanej odvolávaniu premiéra Fica. Poznamenal, že na Slovensku je jedna z najvyšších spotrebných daní na benzín, poplatky za prenos elektriny sú u nás zase jedny z najvyšších v Európe. „Toto nie je o tom, či ľavica alebo pravica. Uznávam legitimitu ľavicových smerov, ale nikto neodsúhlasil, aby nám tu vládli finančné skupiny,“ vyhlásil Sulík.

Ešte pred Sulíkom v pléne vystúpil Daniel Lipšic (Nova), podľa ktorého podobnú parlamentnú schôdzu Slovensko nezažilo ani za čias Vladimíra Mečiara.

„Vladimír Mečiar bol zvláštny, Slovensku veľmi uškodil, nebol celkom v poriadku, ale nebol zbabelec. Robert Fico je zbabelec. Neviem si predstaviť, že by Vladimír Mečiar pri návrhu na jeho odvolanie zo sály odišiel a že by jeho poslanci boli povinní na jeho výzvu sálu opustiť,“ poznamenal. Kriticky reagoval aj na incident poslancov za Smer, ktorí údajne pod vplyvom alkoholu v noci napadli poslanca Viskupiča.

Mimoriadnu schôdzu o siedmej ráno prerušili

Poslanci Národnej rady SR prerušili mimoriadnu schôdzu, na ktorej sa opozícia pokúšajú odvolať premiéra Roberta Fica o siedmej hodine ráno. Následne budú od deviatej hodiny pokračovať v 23. riadnej schôdzi a v mimoriadnej schôdzi venovanej odvolávaniu premiéra budú pokračovať v stredu o 19:00. Tento návrh predložený predsedom parlamentu Pavla Pašku totiž podporili poslanci Smeru. „Vy pošliapavate demokraciu, zneužívate moc veľmi hrubým spôsobom. Robíte si z ľudí, parlamentu a ústavy dobrý deň. Čo tu predvádzate je svinstvo,“ reagovala poslankyňa OĽaNO Helena Mezenská.

476 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #parlament #SPP #mimoriadna schôdza