Gašparovič odcestoval do New Yorku na Valné zhromaždenie OSN

Prezident Ivan Gašparovič odcestoval na 68. zasadnutie Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Vo všeobecnej rozprave vystúpi hlava štátu v utorok.

23.09.2013 10:31
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident SR Ivan Gašparovič.
debata (14)

Gašparovič vyhodnotí dvadsať rokov úspešného členstva Slovenskej republiky v tejto organizácii a predstaví pozície Slovenska k aktuálnym problémom medzinárodného spoločenstva. Gašparovič sa v sídle OSN stretne aj s generálnym tajomníkom Pan Ki-munom.

Vo svojom vystúpení v rámci všeobecnej rozpravy 68. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN prezident zdôrazní, že jednou z kľúčových oblastí pôsobenia Slovenska na pôde OSN bude i naďalej posilňovanie kapacít systému OSN v rámci reformy bezpečnostného sektora, v ktorej vďaka predsedníctvu v neformálnych pracovných skupinách hrá Slovensko vedúcu úlohu.

Poukáže aj na to, že Slovensko dlhodobo podporuje aktivity OSN na udržanie mieru a bezpečnosti vo svete, čoho dôkazom je pôsobenie príslušníkov vojenských síl SR a policajného zboru v mierových misiách na Cypre a Blízkom východe, ako aj v misiách medzinárodného krízového manažmentu s mandátom Bezpečnostnej rady OSN v Afganistane a Bosne a Hercegovine.

Na pôde Stálej misie Slovenskej republiky v New Yorku sa prezident Ivan Gašparovič stretne so srbským prezidentom Tomislavom Nikoličom. Pohľad Slovenska na otázku európskych ambícií Ukrajiny predstaví na stretnutí niekoľkých hláv európskych štátov a predstaviteľa Európskej únie s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom.

Počas pobytu v USA sa prezident stretne aj s krajanmi. Zúčastní sa tiež na otvorení výstavy pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Do vlasti sa prezident s delegáciou vráti 30. septembra v ranných hodinách.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #prezident #OSN #Ivan Gašparovič #valné zhromaždenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy