Zvolenská: Nehoda a tender záchraniek sú umelo spájané

Spájanie tragickej dopravnej nehody na Záhorí z 13. septembra, pri ktorej vyhasol jeden ľudský život, s tendrom na licencie pre záchranárske vrtuľníky je umelé. Vyplýva to zo slov ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej.

25.09.2013 16:10
Zuzana Zvolenská Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
debata (3)

Oba prípady je podľa nej potrebné prešetriť, ale osobitne. Zvolenská dnes predkladala na zdravotníckom výbore NR SR správu o postupe záchranárskych zložiek pri nehode. Opoziční poslanci požadovali vysvetlenie, či by vrtuľníky v Bratislave a Trenčíne niečo zmenili. Vrtuľníky z týchto staníc nemohli od 12. do 16. septembra lietať, pretože nemali licencie.

Podľa ministerky bol pre nehodu aktivovaný záchranársky vrtuľník v Nitre, odkiaľ je na miesto havárie rovnaký doletový čas ako z Bratislavy a Trenčína. Navyše podotkla, že zasahujúci záchranári sa rozhodli pre prevoz sanitkou, nakoľko bola na mieste nešťastia skôr ako letecká záchranná služba. Záchranka sa rozhodla pre prevoz ťažko zranenej ženy do skalickej nemocnice.

Opoziční poslanci však namietali predovšetkým to, že vrtuľník z Nitry nebol dostupný v čase, keď sa rozhodovalo o prevoze pacientky zo skalickej nemocnice do Bratislavy. Ako vyplýva z predloženej správy, skalický primár, ktorý mal prípad na starosti, požiadal päť minút pred piatou hodinou popoludní o vrtuľník, najbližší však bol až v Žiline.

Primár tak rozhodol o prevoze sanitkou, na ceste do hlavného mesta žena zomrela. „Zo Žiliny je to raz tak ďalej ako z Bratislavy do Skalice. Samozrejme z Bratislavy vrtuľník vzlietnuť nemohol, preto lebo nebola vydaná licencia. Toto považujeme za zlyhanie pani ministerky,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Tento tragický prípad preverí aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Samotnú správu predkladanú ministerkou považujú opoziční poslanci za nedostatočnú. Podľa Ivana Uhliarika (KDH) Zvolenská nepodala vysvetlenie, prečo päť dní bolo západné Slovensko v takzvanom vzduchoprázdne a teda nebolo pokryté leteckou záchrannou službou. Ministerka zdravotníctva niekoľkokrát zdôraznila, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti na celom území Slovenska, aj napriek chýbajúcim dvom vrtuľníkom, bolo plne zabezpečené. Vrtuľníková záchranná služba je, bola a bude podľa nej len doplnkovou v sieti záchrannej zdravotnej služby.

Skutočnosť, že západné Slovensko bolo päť dní bez záchranárskych vrtuľníkov je podľa opozičných poslancov dôvodom na odstúpenie ministerky. Pýtajú sa, čo by sa stalo pri väčšom nešťastí. Zvolenskú počas výboru niekoľkokrát vyzvali, aby sa vzdala funkcie. „Ja si myslím, že politická zodpovednosť pani ministerky zdravotníctva je jednoznačná, na jej mieste by som odstúpil,“ podotkol poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný.

Podľa opozičných poslancov mohol rezort zdravotníctva vydať dočasné licencie, respektíve vyhlásiť výberové konanie s dostatočným predstihom. „Komisia dostala právne stanovisko, ktoré mi predložila, že dočasné licencie nie je možné v tomto prípade vydávať,“ kontruje Zvolenská s tým, že aj tender bol plne v súlade s legislatívou. Dôvod na odstúpenie nevidí.

Novotnému sa na výbore podarilo presadiť poslanecký prieskum na MZ zameraný na okolnosti výberového konania na licencie pre záchranárske vrtuľníky pre stanice v Bratislave a Trenčíne. „Prvá vec, čo potrebujeme zistiť je, prečo sa to vôbec stalo. Prečo ministerstvo zdravotníctva zanedbalo svoje povinnosti, či tam boli nejaké ekonomické dôvody, o ktorých sa vo verejnosti špekuluje, alebo len to bola bohapustá neschopnosť a nekompetentnosť na ministerstve zdravotníctva,“ uviedol Novotný. Ministerka podľa jej slov víta tento prieskum, pretože je presvedčená, že konali v súlade so zákonom.

Záchranárske vrtuľníky z Bratislavy a z Trenčína prestali lietať od 12. septembra tohto roka. Rezort zdravotníctva stihol do ukončenia platnosti predchádzajúcich licencií vybrať nového prevádzkovateľa len pre päť vrtuľníkových ambulancií. Dôvodom malo byť, že kým sa na týchto päť staníc prihlásil len jeden uchádzač, o zvyšné dve stanice bol väčší záujem, preto podľa MZ bolo rozhodovanie zdĺhavejšie. V prípade potreby mali v týchto dvoch krajoch zasahovať vrtuľníky z ostatných kútov Slovenska.

Licencie pre spomínané dve stanice podpísala Zvolenská v pondelok 16. septembra. Pozíciu si obhájil doterajší prevádzkovateľ, spoločnosť Air – Transport Europe. Opätovne tak bude zastrešovať všetkých sedem staníc VZZS.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #záchranky #Zuzana Zvolenská