Sestry už neveria sľubom, preto idú stanovať pred Úrad vlády

Protestné stanové mestečko sestier, ktoré od stredy (2.10.) do piatka (4.10.), vyrastie pred Úradom vlády v Bratislave, má slúžiť ako výstraha. "K tomuto kroku sme sa rozhodli po dôkladnom zvážení, ako prejav odhodlania nebyť už ďalej pasívnou skupinou zdravotníckych pracovníkov, u ktorých sa vždy očakáva, že trochu zašomre a napokon aj tak ohne chrbát," povedala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.

01.10.2013 11:50
sestry, odbor Foto: ,
Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká (vľavo) a prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
debata (20)

Sestry prídu pred sídlo kabinetu v stredu, keď tam zvyčajne zasadajú ministri. Tento týždeň je však naplánované výjazdové rokovanie v Košiciach. Kavecká naznačila, že by to mohlo mať súvis s ich plánovaným protestom. Ako upozornila šéfka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, sestry sa už viac nenechajú „učičíkať“ sľubmi. Poznamenala, že spoločnosti veľa obetujú a málo dostávajú. Očakáva, že na protestnej stanovačke sa zúčastní niekoľko desiatok sestier.

Tieto protestné akcie by mohli byť iba začiatkom prejavu ich nespokojnosti s riešením postavenia a platov. „Uvedomme si, že toto je len začiatok, veľké akcie nás ešte čakajú. Toto je výstražné stanové mestečko, najbližšie môžeme zabarikádovať konkrétne miesto,“ píše sa v liste sestrám od šéfky odborov.

Akcia má byť smerovaná na vládu a ministerstvo zdravotníctva za dofinancovanie zdravotníctva, transparentnosť a prijatie legislatívnej normy pre odmeňovanie sestier a pôrodných asistentiek a ostatných zdravotníckych pracovníkov. Sestry na ňu pozývajú predstaviteľov parlamentu aj vlády.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Protest sestier #OZ sestier a pôrodných asistentiek #Monika Kavecká