Od klasiky k počítačom riadenému sústruhu

Z nezamestnanosti nemusia mať strach absolventi Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici v Novom Meste nad Váhom. Šance, že si hneď po maturite nájdu uplatnenie, im zvyšuje nová učebňa, ktorú v škole otvorili včera.

03.10.2013 10:00
škola, učebňa, žiak Foto: ,
Programovacie klávesnice v školskej učebni sú rovnaké, ako v miestnej strojárskej fabrike.
debata

Žiaci sa v nej učia programovať najmodernejšie obrábacie stroje riadené počítačom. „Všetci sa v tomto regióne uplatnia, škola určite nebude vychovávať absolventov pre úrad práce. V okrese Nové Mesto nad Váhom cítime veľký nedostatok každej strojárskej profesie, či sú to CNC obrábači, konštruktéri alebo technológovia,“ zdôraznil Vladimír Sumbal, riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Novom Meste nad Váhom.

Nezamestnanosť v okrese sa v súčasnosti pohybuje medzi 8 a 9 percentami. Úrad práce však nemá v evidencii ani jedného uchádzača o zamestnanie, ktorý by mal profesiu obrábač kovov. V tomto regióne je viacero strojárskych firiem, ktoré používajú CNC obrábacie stroje, teda počítačom riadené sústruhy či frézy. Zo školy k nim prichádzali absolventi síce s dobrými teoretickými vedomosťami, ale na CNC strojoch sa naučili pracovať až vo fabrike. Preto sa jedna z miestnych fabrík rozhodla pomôcť škole, aby vychovávala odborníkov „na mieru“.

„Doteraz k nám prichádzali len s teoretickými vedomosťami o strojnej výrobe, ale obsluhovať vedeli iba manuálne stroje. Dnes sú však už všetky stroje CNC, človek musí poznať ich programovanie. Preto sme sa rozhodli prispieť k zvýšeniu kvality odborných zručností a pripraviť študentov na výkon praxe už počas prvých ročníkov v škole,“ vraví Stanislav Valent, výrobný manažér spoločnosti Branson, ktorá sponzorsky vybavila školskú učebňu moderným zariadením. Branson je jednou z divízií holdingu Emerson a zaoberá sa výrobou špeciálnych zariadení na zváranie plastov, ktoré dodáva väčšinou pre automobilový priemysel.

V učebni sú programovacie stanice so špeciálnymi klávesnicami, presne takými, aké sa nachádzajú na moderných CNC strojoch. V školských dielňach v súčasnosti využívajú sústruhy a frézy, ktoré vyrobila bývalá TOS Trenčín pred 40 rokmi.

„Ale to sú základy, ktoré sa žiaci musia naučiť, aby vedeli, o čom to je. Potom pokračujú ďalej vo vyššom leveli, aby vedeli ovládať moderné stroje. Na to slúži nová učebňa. Kým sme ju nemali, žiaci sa učili na klasických počítačoch základy. Toto je už nadstavba,“ hovorí Peter Rebro, riaditeľ Strednej odbornej školy na Bzinskej ulici v Novom Meste nad Váhom.

Škola má vyše 330 žiakov. Druháčka Michaela Plašienková sa spolieha na to, že po škole nebude mať problém nájsť si miesto. Jej spolužiak Samuel Klima hovorí o nových zariadeniach ako o neporovnateľne modernejších, na ktorých sa dajú robiť zložitejšie veci ako na strojoch, čo majú v dielňach.

„Do zamestnania prídeme už so zaškolením pre moderné stroje, zamestnávateľ nám nebude musieť platiť ďalšie kurzy, tak budeme preňho zaujímaví. Po skončení školy sa zamestnám pravdepodobne v niektorej tunajšej fabrike,“ predpokladá stredoškolák Samuel Tvarožek.

Škola získala moderne vybavenú učebňu bez toho, aby na ňu musel prispieť zriaďovateľ. Podľa ministerstva školstva nie sú takéto prípady na Slovensku v súčasnosti bežné ani samozrejmé. „Takáto spolupráca medzi školou a firmou je zárukou, že žiaci budú plne kvalifikovaní, a tak sa im zvyšuje šanca na prvé zamestnanie,“ dodal Michal Kaliňák, hovorca ministerstva školstva.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #škola #žiak #učebňa