Zvolenská pôjde so sestrami stanovať, ale až keď sa dohodnú

Sestry, ktoré sú nespokojné so svojím postavením a platmi, pokračujú vo štvrtok druhým dňom v protestnej stanovačke pred Úradom vlády SR.

03.10.2013 12:59 , aktualizované: 17:37
Zuzana Zvolenská Foto: ,
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.
debata (25)

Podľa šéfky sesterských odborov Moniky Kaveckej stanujúci toho veľa nenaspali, keďže ich budil hluk a v noci bolo chladno. Ráno do stanového mestečka neohlásene prišla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, čo odbory označili za spoločenskú návštevu.

Šéfka rezortu so sestrami počas rannej návštevy rovnako ako na stredajšom (2.10.) neplánovanom rokovaní na ministerstve nič nevyriešila. Kým sestry žiadajú riešenie ich problémov hneď, Zvolenská chce čakať na návrh štátneho rozpočtu. So sestrami sa však dohodla na spoločnej stanovačke po tom, ako sa vyrieši otázka ich platov, keďže ešte nikdy nestanovala. Ako však poznamenala Kavecká, bol to len taký rozhovor.

Sestry, ktoré avizujú, že v boji za svoje požiadavky zotrvajú, majú dnes v stanovom mestečku podobný program ako v stredu. Diskutujú s okoloidúcimi či politikmi, ktorí medzi nich prišli. Niektorí ľudia podporili sestry nielen slovom, ale aj teplým čajom. Neskôr im hrniec teplej polievky poslala aj Zvolenská, sestry by však podľa svojich slov radšej privítali nový zákon o ich mzdových požiadavkách. Ten pôvodný označil Ústavný súd SR za protiústavný.

„Touto protestnou akciou sme vzbudili záujem politikov, a to sme chceli dosiahnuť. Oni sú tí, ktorí majú tromfy v rukách,“ poznamenala Kavecká. Ako však priznala, sestry sklamalo, že spomedzi 150 poslancov prišli iba niektorí, rovnako poukázali na chýbajúcu a očakávanú podporu iných odborových organizácií. Sestry zatiaľ podporili lekárski odborári či odborári z bratislavského dopravného podniku. Podporu si však vyjadrujú aj navzájom, členovia z odborovej organizácie v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb poslali kolegyniam na námestie 30 kusov pizze.

Nespokojné sestry pozývali už počas prvého dňa na Námestie slobody predstaviteľov vlády aj parlamentu. Zatiaľ medzi ne prišli poslanci či europoslanci za SaS, SDKÚ, KDH, OĽaNO či Mosta-Híd. Objavili sa tu aj prezidentskí kandidáti Andrej Kiska a Peter Osuský. Niektorí politici im priniesli čaj a muffiny, iní zase horalky. Úrad vlády poobede oznámil, že zástupkyne sestier dnes prijme i premiér Robert Fico.

Do stanového mestečka prišiel okrem iných aj exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), za ktorého pôsobenia bol zákon o platoch prijatý. Zdôraznil, že požiadavky sestier podporuje, pričom podotkol, že majú právo od Smeru žiadať garanciu svojich platov, keďže aj jeho poslanci za právnu normu hlasovali. Tvrdí, že predchádzajúci kabinet Ivety Radičovej potrebnú časť peňazí na platy sestier vyčlenil, s tým však súčasné vedenie ministerstva nesúhlasí. Avizoval, že vzhľadom na situáciu navrhne pri rokovaní o štátnom rozpočte navýšenie sadzby za poistencov štátu, čo by prinieslo peniaze na platy.

Sestry navštívil aj podpredseda SDKÚ Viliam Novotný, podľa ktorého je teraz na ťahu ministerstvo zdravotníctva. Vidí tri možnosti riešenia, zákon o mzdách pre všetkých zdravotníkov, zákon pre sestry pracujúce v nemocniciach alebo ničnerobenie, ako to vraj doteraz robí ministerstvo. Poznamenal, že na výsledné riešenie je sám zvedavý.

„Protestnú akciu považujeme za potrebnú a je neprípustné, že napriek hlasovaniu Roberta Fica za zvýšenie platov zdravotných pracovníkov nezabezpečil finančné krytie tohto zákona,“ povedal podpredseda Mosta-Híd László Solymos. Ako poukazuje SaS, požiadavkám sestier sa nemôže nikto obracať chrbtom. Šéf liberálov Richard Sulík sa nazdáva, že peniaze na platy sestier by boli, keby sa v zdravotníctve tak neplytvalo a nerobili sa zlé manažérske rozhodnutia.

Sestry, ktoré začali stanovať pred sídlom kabinetu v stredu (2.9.), tu plánujú zotrvať až do piatka. Pôvodne avizovali, že vtedy odnesú na Úrad vlády SR návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať na ich požiadavky. Kavecká spresnila, že sestry nakoniec vláde prinesú deklaráciu, jej obsah nie je zatiaľ známy.

Požiadavky sestier a pôrodných asistentiek otvorene podporuje Lekárske odborové združenie a ich aktivity považuje za legitímne. Podľa jeho šéfa Petra Visolajského pokladajú za nevyhnutné, aby sestry i ostatní zdravotníci mali zákonnú garanciu miezd, nakoľko ak štát chce garantovať zdravotnú starostlivosť, musí zabezpečiť i dostatok kvalitného personálu v nemocniciach.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #štrajk #zdravotné sestry #Zuzana Zvolenská