Zopakoval, že sú to obchodné reťazce, ale nemenoval, ktoré sú to. Podľa Jahnátka identifikovali štyri obchodné reťazce, ktoré sa na tom mali podieľať. „Nepoužijem túto hru. Mená osôb, ktoré sú v tom zapojené, mená zväzov, ktoré sú v tom zapojené, majú tie inštitúcie, ktoré to vedieť majú,“ vyhlásil Jahnátek v relácii TA3 V politike a dodal, že ešte nie je koniec dňa.
Prvú informáciu o diskreditačnej kampani podľa ministra dostali od iného zväzu, ktorý bol pozvaný do zoskupenia, kde sa začali sústreďovať prostriedky na jeho diskreditáciu. Zväz podľa Jahnátka prišiel na ministerstvo s tým, že sa niečo chystá, ale tento zväz nejde do tejto špinavej hry.
Upriamoval pozornosť na to, že údajná kampaň prišla teraz, pričom daní ľudia, ktorých mu vyčítajú, robia na ministerstve dlhšie. Minister hovorí, že boli obrovské tlaky od obchodných reťazcov, lebo v prvom polroku prijali dva kľúčové zákony, ktoré mali „urobiť poriadok“ v potravinách – zákon o dodávateľsko-odberateľských vzťahoch a zákon o potravinárstve, ktorý veľmi sprísňuje podmienky predaja a kvality potravín a kde hrozí zatvorenie predajní a vysoké pokuty.
Jahnátek tvrdil, že počas rokovaní reťazce žiadali, aby zrušili zákon a vrátili pokuty do pôvodného stavu. Keď to odmietli, prišla podľa ministra druhá fáza cez politikov a diplomatov. „To nerobí jeden zväz, to robí profesionálna organizácia, ktorá spája nitky a dáva informácie do médií a využíva sa všetko možné od mojej osoby, od mojich súkmeňovcov z Komjatíc, cez mojich rodinných príslušníkov, cez môjho syna. Ide sa po majetku – veď to nie je náhoda. To nemôžete tvrdiť, že to vymyslel jeden novinár, veď nebláznite,“ povedal Jahnátek v televíznej relácii.
Reťazce sú podľa Simona chabou výhovorkou
Tvrdenia o pripravenej diskreditačnej kampani označil Jahnátkov predchodca Zsolt Simon (Most) za veľmi chabú výhovorku. „Rodinkárstvo je jedna vec a boj s reťazcami je druhá vec,“ vyhlásil Simon. Jahnátkovi garantoval, že keď na neho budú robiť obchodné reťazce tlak a budú ho chcieť diskreditovať za snahu dodržiavať zákon o potravinách, postaví sa na jeho stranu. „Ísť s konšpiračnou teóriou, že obchodné reťazce alebo akési zväzy vás chcú diskreditovať rodinkárstvom – keby ste si tých ľudí nezobrali na ministerstvo, tak nie je téma na vašu diskreditáciu,“ povedal Simon.
Jahnátek argumentoval, že na ministerstve už urobil jedno opatrenie, keď zistil, že zamestnávanie ľudí v rezorte je taká citlivá téma. Dal pokyn, aby prepracovali vnútornú smernicu tak, aby platilo, že ak nebude viac ako jeden uchádzač vo vnútornom výberovom konaní, tak sa vôbec nezrealizuje. „Napríklad aj teraz som dal pokyn na zrušenie dvoch výberových konaní, ktoré práve bežali, lebo tam bol znova prihlásený jeden (uchádzač),“ povedal Jahnátek.
Od štvrtka na ministerstve pôdohospodárstva platí, že v každom výberovom konaní musí byť viac ako jeden uchádzač. Podľa jeho slov by možno bolo dobré, aby sa s takýmto pravidlom prijal ústavný zákon, ktorý by platil pre všetky garnitúry, vznikajúce po voľbách. Simon zažil aj obdobie, keď ešte ľudí na posty generálnych riaditeľov vyberal dnes už neexistujúci Úrad pre štátnu službu.
Vtedy bola povinnosť zverejniť každé voľné miesto v médiách. Za dnešné praktiky môže podľa Simona prvá Ficova vláda, ktorá prijala v roku 2009 nové pravidlá. So zmenou, o ktorej teraz hovorí Jahnátek, by Simon nemal problém. Podľa neho však nesie minister politickú zodpovednosť za ľudí, ktorí zabezpečujú chod sekcií.