Samosprávy chcú vrátiť podiel na daniach na pôvodnú úroveň

08.10.2013 16:02
peniaze, euro
Ilustračné foto. Autor:

Mestá a obce žiadajú vrátiť podiel na daniach na pôvodnú úroveň 70,3 percenta zo súčasných 65,4 percenta.

Informovala o tom hovorkyňa Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) Marta Bujňáková. Vyžaduje si to ekonomická situácia samospráv ako aj doteraz navrhované zámery financovania miest a obcí na roky 2014 až 2016, vysvetľuje predseda združenia Jozef Dvonč.

Mestá a obce dlhodobo šetria, konštatujú zástupcovia ZMOS. Súčasná podoba návrhu rozpočtu pre samosprávy počíta aj v roku 2014 s ich prebytkovým hospodárením. ZMOS upozorňuje, že to nie je možné dosiahnuť bez ďalších razantných úspor.

Opakované zadržiavanie ušetrených prostriedkov na účtoch obcí a miest z minulých rokov bez možnosti ich použitia brzdí miestny rozvoj, zamedzuje investície, znižuje rozsah, úroveň a kvalitu verejných služieb pre občanov a zastavuje odstraňovanie modernizačného dlhu na majetku obcí. ZMOS tvrdí, že v tomto roku bude hospodárenie miest a obcí prebytkové rovnako ako to bolo vlani.

„Nie je možné tento stav zachovať niekoľko rokov po sebe,“ dodáva predseda ZMOS. „Mestá a obce preukázali, ako zodpovedne pristupujú k celkovým verejným financiám a naplneniu medzinárodných záväzkov SR. Tieto výsledky sú toho potvrdením a sú aj významným dôvodom pre zapracovanie navrhovanej zmeny do rozpočtu verejnej správy na rok 2014,“ uzatvára Dvonč.

#ZMOS #Dán #samosprávy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku