Tripartita odobrila Čaplovičovu správu o stave školstva

10.10.2013 14:06
Dušan Čaplovič
Minister školstva Dušan Čaplovič. Autor:

Hospodárska a sociálna rada, teda zástupcovia vlády, odborárov a zamestnávateľov, podporili správu o stave školstva, ktorú vytvorilo ministerstvo školstva pod vedením ministra Dušana Čaploviča.

Vyhlásil to po rokovaní rady šéf školského odborového zväzu Pavel Ondek. „Sú tam aj tie návrhy 110 miliónov eur do regionálneho školstva medziročne a 20 miliónov eur medziročne do vysokého školstva,“ povedal po rokovaní Ondek. Na odmeňovanie v školstve, a to pedagogických i nepedagogických zamestnancov, by malo ísť budúci rok o 80 miliónov eur viac.

Školskí odborári v noci zo stredy na štvrtok vyrokovali s ministrom financií Petrom Kažimírom päťpercentné navýšenie tarifných platov učiteľov v regionálnom školstve. Ondek pripomenul, že zvýšenie o päť percent do taríf sa týka všetkých pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, a teda aj tých v materských školách či základných umeleckých školách. Platy by sa mali zvyšovať aj učiteľom neštátnych škôl, teda súkromných a cirkevných. Začínajúcemu učiteľovi by tak podľa Ondeka mohol narásť plat o 27 eur, učiteľovi v najvyššej platovej triede o 50 eur. Priemerne by platy mohli podľa prepočtov ministerstva financií narásť o 42 eur.

Platy pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve by však mohli narásť budúci rok celkovo o šesť percent – päť percent sa premietne priamo do taríf a jedno percento do nadtarifných zložiek, teda do príplatku za triednictvo či nadčasy. To však bude závisieť od optimalizácie školskej siete, hovorí minister financií. K platu si učitelia budú môcť prilepšiť aj získavaním kreditov, na ktoré by malo ísť podľa ministra školstva Dušana Čaploviča 30 miliónov eur. Nepedagogickým zamestnancom sa budú tarifné platy valorizovať o dve percentá, teda o 16 eur na osobu a mesiac. Na takomto zvýšení pre všetkých zamestnancov verejnej a štátnej správy sa odborári dohodli už v utorok počas kolektívneho vyjednávania. Platy vysokoškolských pedagógov by mali na budúci rok narásť o 16 eur, ako sa dohodlo počas kolektívneho vyjednávania, školskí odborári im okrem tejto sumy vybojovali nárast ešte o tri percentá. Zamestnancov v školstve je v súčasnosti dohromady 150-tisíc – 100-tisíc pedagogických a 50-tisíc nepedagogických.

So zvyšovaním platov pre učiteľov však majú problém samosprávy. „V rozpočtoch na to nevidíme priestor,“ skonštatoval predseda Zduženia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč. Tripartita, ktorá dnes zasadala, Čaplovičovu správu o stave školstva odobrila. Tá okrem iného hovorí, že by malo ísť do školstva medziročne o 130 miliónov eur viac. Pre obdobie rokov 2014 až 2016 by sa mali navýšiť financie pre základné a stredné školy medziročne v priemere o 110 miliónov eur. Vo vysokom školstve by malo ísť o 20 miliónov eur. V sumách sú pritom zahrnuté domáce i európske zdroje.

#Učitelia #platy #školstvo #Čaplovič #Ondek #tripartita
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Perla farebné  tulipány a alstromérie

Perla farebné tulipány a alstromérie

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk