Bezák prezradil, že odchádza na rok do Talianska

Odvolaný arcibiskup Róbert Bezák odchádza približne na rok do Talianska. Tiež uvažuje o pôsobení v Anglicku.

11.10.2013 14:19, aktualizované: 14:35
Róbert Bezák Foto: ,
Emeritný arcibiskup Róbert Bezák.
debata (28)

Bezák najskôr svoje plány prezradiť nechcel. „Priateľ hovorí, že povieš, čo spravíš a potom to neurobíš… Trocha žijem aj tým, čo život ponúka. Skôr tak trochu aj očakávam, že aj z druhej strany bude nejaká odozva, akým spôsobom sa má ten môj život vyvíjať. Stále by som čakal taký mandát od tých, ktorým tiež patrím, teda od Vatikánu,“ povedal s tým, že keďže ako arcibiskup tu už nemá svoje biskupstvo, pôjde tam, kde ho skôr prijmú.

Arcibiskup chce pôsobiť v Európe, no nechce chronologicky hovoriť, aký bude mať ďalší harmonogram svojho života. „Vidím to naozaj na Európu a začalo by to Talianskom. Mám takú dohodu, že by to mohlo byť do jedného roku. Spomínal som, že by to mohlo byť potom aj Anglicko,“ reagoval na svoje ďalšie pôsobenie.

Bezák vníma svoj odchod zo Slovenska ťažko. „Uvedomil som si, že ten čas sa kráti a pre mňa to už nie je odchod nejakého mladého študenta. Páčilo sa mi, keď som pred 20 rokmi išiel popozerať, ako vyzerá svet, ale ja už viem, ako vyzerá. Ja by som mal začať zase od začiatku a mne sa zdá, že v tom mojom veku by to už nebolo potrebné,“ vysvetlil.

Nad svojím návratom na Slovensko arcibiskup uvažuje. „Ja neodchádzam zo Slovenska so smútkom, ale možno takým oblúkom, akým som odišiel z Prievidze do Bratislavy a potom do ďalšieho sveta a vrátil sa späť na Slovensko, tak to bude tiež taký oblúk. Možno vážny, náročný, ale pre mňa je Slovensko vždy tým miestom, ktoré patrí do môjho života. Ja som Slovák,“ uzavrel.

Bezákovi odovzdali čestné občianstvo Prievidze

Približne tri stovky ľudí prišli v piatok podporiť na Námestie slobody v Prievidzi arcibiskupa Bezáka, kde mu v Mestskom dome udelila primátorka Prievidze Katarína Macháčková čestné občianstvo mesta Prievidza. Dostal ho za šírenie aktuálneho kresťanského posolstva ľudí dobrej vôle bez rozdielu vyznania a šírenie dobrého mena mesta Prievidza na Slovensku i v zahraničí.

Róbert Bezák by si podľa vlastných slov čestné z pomenovania čestného občana odpustil. „Lebo ja sa cítim byť naozaj Prievidžanom. Prievidžania si ma všimli a chcú, aby som naozaj povedal aj sám sebe: neboj sa, máš tu ľudí, ktorí ťa majú radi, myslia na teba, pomáhajú ti. Keď som aj videl, koľkí ľudia ma tu čakali, je to potešenie a povzbudenie. Napriek tomu, že sa zasa vrátim len do určitej takej svojej samoty, ale nie je dobré, keby ostala len tá samota,“ povedal.

Prievidžanom zároveň odkázal, aby sa pozerali ešte o kúsok ďalej ako dovidia. Primátorka Prievidze Katarína Macháčková pripomenula, že arcibiskup prežil v Prievidzi 19 rokov a myslí si, že väčšina Prievidžanov bez rozdielu vierovyznania vníma jeho odkaz o pravde. „Ako hovoril, že netreba vzdávať ten boj za to dobro a treba ísť tou svojou cestou za pravdou. Práve to bol dôvod, prečo sa mu poslanci rozhodli udeliť čestné občianstvo,“ povedala.

Emeritný arcibiskup je čestným občanom Prievidze od 27. augusta. Od tohto mesiaca je zároveň čestným občanom Trnavského samosprávneho kraja a od roku 2011 aj čestným občanom Trnavy. Bezák sa narodil v roku 1960 v Handlovej pri Prievidzi. V roku 1984 bol vysvätený za kňaza, v roku 2009 menovaný za arcibiskupa trnavskej arcidiecézy, v roku 2012 bol z postu odvolaný.

28 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy