Kažimír chce s Union ZP bojovať o každé euro

Slovensko sa bude podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer) v spore s akcionárom Union zdravotnej poisťovne pre zákaz zisku za prvej vlády Roberta Fica brániť do posledného dychu.

16.10.2013 14:26
vlada, Kazimir Foto: ,
Minister financií Peter Kažimír.
debata (184)

„Budeme bojovať o každé euro,“ vyhlásil šéf rezortu po stredňajšom rokovaní vlády. Tvrdí, že spor nie je z pohľadu SR taký čierny, ako sa maľuje.

Podľa medializovaných informácií sa Najvyšší spolkový súd Nemecka nebude zaoberať žiadosťou SR o posúdenie rozhodnutia arbitrážneho súdu v spore s holandskou spoločnosťou Achmea vlastniacej Union zdravotnú poisťovňu. Na jeho základe má Slovensko vyplatiť spoločnosti 25 miliónov eur. Kažimír tvrdí, že najvyšší súd žiadne rozhodnutie neurobil, ale prijal iba návrh rozhodnutia, ku ktorému sa Slovensko ešte môže vyjadriť.

Ako poznamenal, Slovensko je v súčasnosti v džungli justičných procedúr. Podotkol, že ho prekvapila neskrývaná radosť niektorých predstaviteľov opozície či právnych expertov, ale aj laikov v súvislosti so stanoviskom nemeckého súdu. Upozornil, že ide o predčasnú radosť, keďže vo veci sa ešte rozhodnúť nemalo. Ďalšiu taktiku Slovenska prezrádzať nechce, myslí si však, že možno prídu aj príjemné prekvapenia.

SR prehrala dlhotrvajúci spor s vlastníkom Union ZP v decembri 2012. Medzinárodný arbitrážny tribunál vtedy rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti súdne trovy tri milióny eur a kompenzáciu škody 22 miliónov, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne za prvej Ficovej vlády.

Slovensko má v súvislosti so sporom s Union ZP pre zákaz zisku na návrh Achmey súdom zablokovaných 29,5 milióna eur na účtoch v Luxembursku. V spore sa čaká ešte na rozhodnutie Vyššieho krajinského súdu vo Frankfurte. Tam Slovensko podalo koncom januára 2013 návrh na zrušenie rozsudku, podľa ktorého malo spoločnosti Achmea zaplatiť celkom 25 miliónov eur.

184 debata chyba
Viac na túto tému: #Union #arbitráž