Štefan Sz. dostal za vraždy veriteľov doživotie

16.10.2013 15:50

Doživotný trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia v stredu vymeral Špecializovaný trestný súd Štefanovi Sz. za vraždy dvoch mužov, ktorým údajne dlhoval peniaze.

Druhú mŕtvolu Andreja Wolfa našli v jeho garáži pri záhradnej chate po tom, ako ho zadržali. Zatkli ho krátko po vražde Tibora Kováča z Holiar (okres Komárno). Štefana Sz. odsúdili aj za to, že mal nelegálne zbrane. Podľa predsedu senátu v jeho prospech hovorila len jeho vlastná obhajoba a výpoveď, ostatné dôkazy boli proti nemu. Rozsudok nie je právoplatný, Štefan Sz. sa proti nemu odvolal. Súd mu dnes zamietol žiadosť o prepustenie z väzby, proti čomu podal obžalovaný sťažnosť.

Štefan Sz. sa v záverečnej reči obhajoval ako podnikateľ mnohých aktivít, ktorého ľudia poznali ako slušného, neagresívneho človeka. „Som zodpovedný občan, rešpektujem zákony SR a na takýto skutok by som sa nikdy nedal,“ povedal o vraždách, ktoré mu pripisuje žalobca. Dodal, že miluje svoju rodinu a takým skutkom by nikdy nerozvrátil rodinný život niekoho iného. Hovoril, že dlhé roky mal len jedno zamestnanie, popri ktorom choval býkov a ošípané, resp. ich vo veľkom vykupoval na spracovanie a mäsové výrobky predával.

Mnohé predajne zásoboval zeleninou, okrem toho je podielnikom firmy obchodujúcej s kávou. Má 1 300 ovocných stromov, predával plody, robil sa z nich alkohol. Naznačoval tým, že jeho finančný zárobok nezávisel len od predajne potravín, ktorá podľa prokuratúry neprosperovala. Upozornil, že na predajňu napísal aj luxusné auto, čo podľa neho robia mnohí živnostníci, aby si znížili dane. „Nepotreboval som žiadne pijavice, ktoré neskoršie liezli na mňa,“ povedal s tým, že na ňom chceli niektorí ľudia zarobiť peniaze.

Smrť Kováča mu je podľa vlastných slov ľúto, ale stále tvrdí, že ten sa zabil sám zbraňou, ktorú mu obžalovaný priniesol. „Veľmi ho ľutujem ako človeka, ale čo sa odohralo s pánom Kováčom, mali by o tom premýšľať obe strany, do čoho vlastne hnali pána Kováča,“ povedal pred súdom Štefan Sz. a stále opakoval, že si od neho požičal peniaze iba fiktívne.

V prípade mŕtveho Wolfa tiež popiera vinu, odmieta, že má s jeho smrťou niečo spoločné. Tvrdí, že nález tela obete v jeho garáži nemôže byť dôkazom jeho viny. „Ako sa dostal na môj pozemok, to vám vysvetliť neviem. Mal kľúčik od mojej záhradky, hocikedy sa tam mohol zastaviť,“ dodal. V tomto prípade priznal vysoké pôžičky, ktoré vraj od Wolfa dostával za nekresťanské úroky.

Prokurátor vyhlásil vraždy za preukázané

Prokurátor v záverečnej reči argumentoval, že podľa neho bolo bez akýchkoľvek pochýb preukázané, že obžalovaný spáchal vraždy. Podľa jeho slov sa zbavil svojich veriteľov a pohľadávky im nechcel vyplatiť. Prokurátor argumentoval najmä pachovými stopami, ktoré sa našli v aute, v ktorom údajne Štefan Sz. usmrtil Andreja Wolfa. Poukázal na to, že v prípade vraždy Kováča chcel obžalovaný dokázať, že išlo o nešťastnú náhodu, čo podľa neho nie je pravda.

Podnikanie Štefana Sz. bolo podľa žalobcu stratové, nemal peniaze a viackrát si požičiaval. Prokurátor je presvedčený, že u obžalovaného je vysoká pravdepodobnosť recidívy, preto mu aj navrhol doživotie. Podľa znalcov je duševne zdravý, ale uzavretý, neplní si záväzky a má sklony ku klamstvu.

Obžalovaný koncom augusta na súde rozprával vlastnú verziu udalosti, pri ktorej pumpár Tibor Kováč 29. júna 2012 prišiel o život. Podľa prokurátora bola motívom snaha Štefana Sz. zbaviť sa veriteľa, ktorému dlhoval peniaze. Štefan Sz. však tvrdí, že dlh bol len vymyslený a autorom fiktívneho príbehu je podľa jeho slov práve obeť streľby. Kováč mal totiž podľa obžalovaného obavy, že bude musieť vyplatiť manželku, s ktorou sa rozvádzal.

Preto vraj požiadal o pomoc Štefana Sz. – mal vraj predstierať, že si chce od Kováča požičať sedemtisíc eur, aby ich ten nemusel dať svojej manželke. Štefan Sz. povedal, že sa s Kováčom poznal asi desať rokov a priatelili sa. Kováč pre jeho prevádzku vyrábal klobásy a údeniny. Popri tomto obchodnom vzťahu mal vzniknúť Kováčov plán, ako obísť peňažné nároky jeho manželky.

Vo svojej verzii obžalovaný opísal aj to, ako podľa neho padol osudný výstrel. Kováč vraj po príbehu o vymyslenom dlhu žiadal Štefana Sz., aby mu zohnal pištoľ. Keď si raz prišiel Štefan Sz. po klobásy do Kováčovho domu, doniesol mu požadovanú zbraň. Štefan Sz. tvrdí, že ju pred pár rokmi našiel v ruksaku zlodeja, ktorý mu v predajni kradol mrazený tovar a on ho pri tom pristihol. Kováč si podľa obžalovaného zobral revolver a povedal, že „tak to ukončime inak.“ Obžalovaný sa mu vraj snažil zbraň vytrhnúť a vtedy vystrelila. Nevie, ako sa to presne stalo. „Vinný sa cítim v tom prípade, že som odovzdal pánovi Kováčovi zbraň, ale za usmrtenie pána Kováča necítim žiadnu vinu,“ povedal na súde.

Zbraň zobral a skryl v bratislavskej predajni potravín, ktorú prevádzkuje a tam ju našli policajti. Zbrane, ktoré u neho našli počas domovej prehliadky, vraj dostal v minulosti ako dar od priateľa len ako ozdoby – westernový kolt a čínsku zbraň. Darček dostal podľa vlastných slov z vďaky, lebo priateľovi podnikateľovi pomáhal predávať karafiáty. „To sú staršie zbrane, z ktorých sa nikdy nestrieľalo, dostal som ich asi pred 20 rokmi,“ vyhlásil Štefan Sz. Údajný darca prednedávnom zomrel.

Obvinený potvrdil, že poznal prevádzkovateľa pumpy

Štefan Sz. na súde potvrdil, že poznal aj druhého zastreleného – prevádzkovateľa pumpy Andreja Wolfa, ktorý je podľa prokuratúry mŕtvy od 27. novembra 2009. Od tohto muža si údajne požičiaval miliónové sumy na zásobovanie svojho obchodu so zeleninou, pričom mu peniaze údajne vracal aj s úrokmi. „Mal kľúče od mojej chaty,“ povedal Štefan Sz. s tým, že to bol jeho priateľ, ktorému dodával zeleninu aj pečené svinky.

Raz mu vraj aj obžalovaný požičal peniaze. Na súde Štefan Sz. povedal, že na jeho chate boli v roku 2010 záhradníci a vtedy tam nebola žiadna mŕtvola. Nevie si vysvetliť, ako sa mohla v jeho chate nájsť Wolfova mŕtvola. V roku 2010 vraj bol na polícii na detektore lži a neskôr mu vyšetrovateľ povedal, že Wolf asi spáchal samovraždu.

Prokurátor vidí skutok inak. Štefan Sz. podľa neho Wolfa vylákal z Bratislavy do obce Lesné Kračany pod zámienkou vrátenia 2,6 milióna eur (86,3 tisíca eur), ktoré mu dlhoval a zastrelil ho v aute dvoma ranami do hlavy. Telo potom ukryl v garáži vo svojej záhrade a auto obete odviezol do Bratislavy.

#súd #Štefan Sz.
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Sweet trsové ružové ruže

Sweet trsové ružové ruže

35,99
Lady farebné orchidey

Lady farebné orchidey

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk