Tresty pre majiteľov agresívnych psov sú nízke

Majitelia psov, ktoré v minulosti napadli človeka, vyviazli väčšinou len s pokutou či dodnes neboli potrestaní. Dokonca aj pri tragických prípadoch, keď dieťa útok zvieraťa neprežilo, súd jeho majiteľovi udelil len mierny trest.

23.10.2013 20:00
Malženice Foto: ,
Začiatkom októbra napadol pes na dvore tohto rodinného domu v Malženiciach malého chlapca.
debata (39)

Majitelia psov dnes totiž nemajú trestnoprávnu zodpovednosť a závisí od konkrétneho prípadu, či polícia začne trestné stíhanie. Zákon, ktorý by konečne zabezpečil potrebnú prevenciu pred útokmi, stále chýba. Za prísne tresty pre majiteľov psov, ktoré zaútočili na človeka, sú aj kynológovia.

Ak dnes zaútočí zviera na človeka bez toho, aby sa bránilo či bolo k tomu vyprovokované, majiteľovi hrozí pokuta do výšky 165 eur. Psa nemusí dať utratiť, bude len označený ako nebezpečný pes. Takéhoto psa musí na verejnom priestranstve vodiť s náhubkom. Polícia nezačína trestné stíhanie voči majiteľovi automaticky, pretože ten dnes trestnoprávnu zodpovednosť nemá. Aj v prípade, že ho polícia nakoniec obviní, o konečnom verdikte rozhodne až sudca, ktorý prihliada na okolnosti, za akých sa incident stal.

PIANO

Prečítajte si glosu Martina Krna Zodpovednosť.

Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Podľa prezidenta Slovenskej kynologickej jednoty Jozefa Jursu sú dnešné tresty pre majiteľov nedostatočné. „V prípadoch, keď pes napadne človeka a zraní ho, by mal jeho majiteľ mať trestnoprávnu zodpovednosť, ktorá garantuje prísnejší trest. To by určite prispelo aj k tomu, aby si chovatelia uvedomili, že sú zodpovední za správanie svojho zvieraťa,“ vysvetľuje. Udelenie pokuty za útok psa na človeka je podľa neho veľmi nízky trest, ktorý nemusí dostatočne motivovať chovateľov, aby predchádzali podobným útokom.

Pokuta je výsmechom obeti

Pred desiatimi rokmi v obci Sobrance usmrtil agresívny stafordský teriér vtedy osemročného chlapca. Majiteľ sa prechádzal so psom bez náhubku a bez toho, aby bol na vôdzke. Pes prehrýzol chlapcovi krčnú tepnu a spôsobil mu ďalšie vážne zranenia, ktorým pri prevoze do nemocnice podľahol. Majiteľ teriéra za to, že ho nedostatočne zabezpečil proti vybehnutiu, si odsedel vo väzení rok. Majiteľ kaukazského ovčiaka, ktorý minulý rok v auguste napadol 14-ročné dievča v Trstenej, vyviazol len s dvojmesačnou podmienkou.

V lete minulého roka sa odohral ďalší útok blízko obce Dunajská Lužná. Tri agresívne psy napadli fotografa Michala Babčana, keď s modelkou čakali na privolaný taxík. Nemecký ovčiak s dvoma krížencami rotvajlera a ovčiaka mu pri útoku odhryzli ucho, spôsobili vážne zranenia na celom tele. Napriek trvalým zdravotným následkom polícia podľa rodiny napadnutého vyšetrovanie prípadu uzavrela bez toho, aby niekoho obvinila. „Obrátili sme sa aj na prokuratúru, že by sa vo vyšetrovaní malo pokračovať, no, žiaľ, bez výsledku. Môj brat má pritom trvalo poškodený nerv na pravej ruke a je v procese viacerých operácií na rekonštrukciu ucha,“ povedala fotografova sestra Miroslava Babčanová.

Nemeckého ovčiaka na mieste zastrelil policajt, pretože útočil aj neho, zvyšné dva psy dal utratiť majiteľ. Rodina je presvedčená, že zodpovednosť za každý útok psa by mal niesť jeho majiteľ a udelenie pokuty je len výsmechom ľuďom, ktorým sa podobné nešťastie stalo. Pravda oslovila políciu s otázkou, ako dopadlo vyšetrovanie prípadu, do uzávierky však neodpovedala. Starosta obce Dunajská Lužná Štefan Jurčík si nespomína, či majiteľ psov dostal pokutu. „Stalo sa to na súkromnom pozemku, nie verejnom, takže neviem, či ju od polície dostal. Viem len, že je podané trestné oznámenie a poškodený rokuje s majiteľom o výške odškodného,“ hovorí Jurčík. Legislatíva je podľa neho zle nastavená a prejavuje sa aj pri odchyte túlavých psov, s ktorými má obec veľký problém.

V Trnavskom kraji len za posledný polrok došlo k trom napadnutiam. Okrem posledných dvoch útokov argentínskej dogy v Leopoldove a Malženiciach napadol v lete v Dolných Salibách 65-ročnú dôchodkyňu pitbulteriér. Najprv trestné oznámenie podávať nechcela a priestupkom sa zaoberala obec. Starosta na základe oznámenia majiteľky o útoku evidoval psa ako nebezpečného. Polícia však prípad neskôr sama preklasifikovala na trestný čin, keďže žena sa zo zranení liečila dlhšie ako 42 dní. Podľa starostu obce Lajosa Seresa proces liečenia ťažko znášala. „Sama má psa, a preto vie, že zviera nie je za útok vinné. Tam asi pramenilo rozhodnutie, že trestné oznámenie nepodá. Keď však prešla celým procesom liečenia, jej názor na vec sa asi trochu zmenil,“ vraví Seres. Vyšetrovanie všetkých troch prípadov podľa polície stále prebieha.

Vrátia zákon do parlamentu?

Ministerstvo pôdohospodárstva ešte na jar tohto roku predložilo do parlamentu novelu zákona, kde navrhovalo sprísniť chov pre 14 bojových plemien. Zoznam plemien nakoniec vypustilo a sprísnený chov sa má po novom týkať len nebezpečného psa, ktorý už raz na človeka zaútočil. O tomto návrhu mali poslanci rokovať v septembri, dodnes sa tak nestalo. Po poslednom útoku psa v Leopoldove z rezortu uviedli, že sú pripravení kedykoľvek prepracovaný návrh predložiť do parlamentu. „Posledné medializované prípady útokov psov na človeka sú aj budú pre túto iniciatívu motivačné,“ uviedol Peter Hajnala z tlačového odboru rezortu.

© Autorské práva vyhradené

39 debata chyba
Viac na túto tému: #útok #psy #bojové plemená #pokuta #tresty #majitelia