Hranicu 25 stupňov už možno charakterizovať ako letný deň. S rekordmi sa nedala zahanbiť ani Bratislava, meranie na letisku ukázalo bez pár desatín takmer 25 stupňov. Najteplejšie tu bolo opäť roku 1989, vtedy sa teplota šplhala k 24 stupňom.
V Kuchyni na Záhorí bolo v stredu takmer 24 stupňov, aj tu padol rekord z roku 2006, vtedy namerali necelých 21 stupňov. V Košiciach s 23 stupňami prekonali najvyššiu teplotu pre 23. október spred štvrťstoročia, keď sa oteplilo na 20 stupňov. Zima nebola ani na Orave, v Lieseku zaznamenali 20 stupňov. Táto hodnota o pár desatín predbehla teplotný rekord z roku 1989.
Podľa meteorológa Miroslava Šingera na túto dobu je to naozaj veľmi teplé počasie. Jeho ráz sa má však od štvrtka zmeniť. Okrem juhu a juhovýchodu stredného Slovenska by sa nad celé naše územie mal rozšíriť dážď. Teploty však napriek tomu veľmi neklesnú, budú sa pohybovať v rozmedzí od 16 do 21 stupňov na juhu, na severe to bude okolo 14 stupňov. Teplá bude aj noc, teploty klesnú na 9 až 14 stupňov.
„Od piatku bude počasie polooblačné, vyskytnú sa aj hmly a nízka oblačnosť. Zriedkavo sa môže objaviť aj mrholenie. Teploty sa budú pohybovať v rozmedzí 18 až 23 stupňov, cez víkend bude počasie podobné a teploty vystúpia na 15 až 20 stupňov, na juhozápade to môže byť aj 22–23 stupňov,“ dodal.
Od pondelka by sa už však malo predsa len mierne ochladiť. Pozvoľna sa pridá aj dážď. Bude však stále príjemne, denné teploty sa v pondelok budú pohybovať od 15 do 20 stupňov, neskôr klesnú na 10 až 15 stupňov Celzia. „To už je však dlhodobý výhľad, takže je tam možná určitá zmena,“ upozornil Šinger.
Podľa zoologičky Správy TANAP-u Viery Kacerovej teplé jesenné počasie väčšie výkyvy v prírode nespôsobí. „Ak oteplenie netrvá dlho, zvieratám aj pomôže. Medvede, ale aj vtáctvo či iné druhy, ktoré sú u nás aj cez zimu, majú dlhší čas na to, aby si našli dostatok potravy. Medvede sa aj tak ukladajú na zimný spánok väčšinou koncom novembra alebo v decembri. Svište už spia a nepomýlilo ich ani teplé obdobie,“ vysvetlila Kacerová. Biorytmus svišťov sa totiž riadi dĺžkou dňa, presnejšie tým, ako dlho trvá denné svetlo.
Odhadnúť podľa správania zvierat, aká bude zima, nie je možné. Zoologička podotkla, že v posledných rokoch sa už nedá spoľahnúť ani na pranostiky. „Pred mesiacom, keď sa osy tlačili do príbytkov ľudí, sa hovorilo, že bude tuhá zima. Osy aj sršne však ešte vidno aj teraz. Takže je naozaj ťažké podľa toho určiť, či bude zima tuhá a kedy asi príde,“ uzavrela Kacerová.