Hollande na Slovensku je francúzska premiéra

François Hollande sa stane prvým šéfom Elyzejského paláca, ktorý na vlastné oči uvidí nezávislé Slovensko.

29.10.2013 06:00
Françoise Hollande Foto:
Francúzsky prezident Françoise Hollande.
debata (6)

„Ide o prvú oficiálnu návštevu francúzskeho prezidenta od vzniku samostatnej republiky,“ poznamenal Marek Trubač, hovorca hlavy štátu Ivana Gašparoviča.

Hollande pricestuje iba na jeden deň, pričom pobudne len v Bratislave. Znamená to, že v programe chýba návšteva automobilky PSA Peugeot Citroën v Trnave. Táto výrobňa áut francúzskej značky sa zaraďuje medzi najväčšie zahraničné investície na Slovensku. Verejnosť vo Francúzsku však s nevôľou vníma presun domácej výroby do cudziny, preto je zrejmé, že Hollande radšej cestu do Trnavy oželel, aby nepodráždil voličov.

Prvým bodom Hollandovho programu je predpoludním rokovanie s Gašparovičom, ktorý na jeho počesť bude podávať večeru. Hosť medzitým príde na Bratislavský hrad, kde otvorí výstavu francúzskej gotiky a expozíciu venovanú 20 rokom diplomatických vzťahov medzi oboma štátmi. Hollande bude bez ženského sprievodu – jeho partnerka Valérie Trierweilerová s ním nepriletí.

Francúzsky prezident prichádza v čase, keď onedlho uplynie jeden a pol roka odvtedy, čo sa chopil právomocí šéfa Elyzejského paláca (15. mája 2012 tento socialista vystriedal vo funkcii pravičiara Nicolasa Sarkozyho, ktorého porazil v druhom kole volieb). Veľa voličov vkladalo nádeje do Hollanda, že ich krajine pomôže zlepšiť ekonomiku a znížiť mieru nezamestnanosti. Očakávania sa nenaplnili.

Hollande v predvolebnej kampani tvrdil, že štát vytvorí 60-tisíc nových pracovných miest v oblasti školstva a ďalších 150-tisíc pribudne v chudobnejších oblastiach tak, aby si zamestnanie našli mladí ľudia. Hoci má pred sebou ešte tri a pol roka vládnutia, aby sa pokúsil presvedčiť francúzske obyvateľstvo, že je lepší líder ako Sarkozy, v súčasnosti čelí slabým výsledkom v prieskumoch verejnej mienky.

„Ako s prezidentom sú s ním veľmi spokojní dve percentá opýtaných, skôr spokojných je 21 percent. Nespokojných je 77 percent,“ vyplynulo pred desiatimi dňami z ankety ústavu Ifop pre nedeľník Le Journal du Dimanche.

Pohľad na nálady verejnosti prezrádza, že Hollandovi sa krátko od nástupu do funkcie nepodarilo zastaviť permanentné klesanie v rebríčkoch popularity. Slabú podporu iba necelej štvrtiny opýtaných odhalil aj prieskum ústavu Ipsos pre týždenník Le Point v polovici tohto mesiaca. „S jeho výkonom je spokojných 24 percent ľudí, čo je najnižšie skóre medzi francúzskymi prezidentmi od roku 1996, odkedy Ipsos začal robiť takúto anketu,“ upozornil portál France 24.

Medzi hlavné príčiny nespokojnosti s Hollandom je pretrvávajúca vysoká nezamestnanosť, bez zdroja obživy je približne 3,23 milióna Francúzov. Pritom koncom tohto leta sa zdalo, že sa veci už uberajú dobrým smerom. Ministerstvo práce v auguste uviedlo, že prvý raz za posledné dva roky sa v priebehu jedného mesiaca znížil počet ľudí bez práce o 50-tisíc. Mal to byť najlepší údaj od roku 2000. Rezort čoskoro priznal technickú chybu – pokles bol v rozpätí 22-tisíc až 29-tisíc.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #Francois Hollande