Hollande vidí možnosti spolupráce v jadrovej energetike

Slovensko si nikdy nebolo s Francúzskom také blízke v európskej témach, ako je tomu teraz. "Slovensko a Francúzsko tvoria tandem, pokiaľ ide o európsku politiku," vyhlásil v Bratislave po rokovaní s prezidentom Francúzska Françoisom Hollandom premiér Robert Fico.

29.10.2013 11:34 , aktualizované: 20:12
urad vlady, fico,  francuzsky prezident... Foto: ,
François Hollande (vľavo) a Robert Fico počas návštevy francúzskeho prezidenta na Slovensku.
debata (15)

Predstavitelia oboch štátov hovorili predovšetkým o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky a boji proti nezamestnanosti najmä mladých ľudí. „Každá krajina má právo si stanoviť svoj vlastný energetický mix a my, podobne ako Francúzsko, sa špeciálne zaoberáme jadrom,“ poznamenal Fico.

„Slovensko bude vyraďovať reaktory, bude potrebovať aj výstavbu nových blokov a musí skladovať jadrový odpad, tu sú možnosti spolupráce,“ doplnil Hollande. V súvislosti s otázkou nezamestnanosti mladých ľudí Fico vyhlásil, že je potrebné presvedčiť byrokratickú Európsku komisiu, že potrebujeme väčšiu pružnosť pri nakladaní s fondmi EÚ.

Fico s Hollandom aj o eurofondoch

Ak dnes hrozí štátom únie, že nevyčerpajú peniaze z fondov, mohli by tieto peniaze podľa Fica radšej využiť na riešenie nezamestnanosti. „Bolo by potrebné, aby bol lepší prístup k fondom EÚ, aby sa mohli lepšie využívať,“ súhlasil Hollande. Francúzsky prezident pozval Fica na konferenciu o nezamestnanosti mladých, ktorá bude 12. novembra v Paríži. Fico pozvanie prijal.

Prezident Francúzskej republiky François Hollande, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska, v utorok slovenskej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi udelil najvyššie francúzske vyznamenanie – Veľký kríž Čestnej légie. Gašparovič francúzskemu prezidentovi udelil najvyššie štátne vyznamenanie Slovenska – Rad Bieleho dvojkríža I. triedy.

Národný rad Čestnej légie je hlavné francúzske štátne vyznamenanie, ktoré založil Napoleon Bonaparte v roku 1802. Národný rad Čestnej légie zahŕňa tri stupne – Rytier, Oficiér a Komandér a dve hodnosti – Veľký oficiér a Veľký kríž. Nositeľom vyznamenania je Milan Rastislav Štefánik aj slovenský diplomat Ján Kubiš.

Návšteva francúzskeho prezidenta je vôbec prvou v moderných dejinách Slovenskej republiky. „Je to tak trochu symbolické, že prezident Francúzska neprichádza len v rámci 20. výročia vzniku Slovenska, ale aj 95. výročia vzniku Československa, kde Francúzsko zohralo veľmi významnú úlohu,“ povedal po spoločnom rokovaní s Hollandom Gašparovič.

Prezident Francúzska François Hollande (druhý...
François Hollande a prezident SR Ivan Gašparovič.
+7François Hollande a Ivan Gašparovič.

Vyzdvihol, že Francúzsko je pre nás strategickým partnerom, s ktorým chceme rozvíjať spoluprácu v hospodárskej, kultúrnej, školskej i vedeckej oblasti. Minister zahraničných vecí Francúzska Laurent Fabius a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák dnes podpísali Akčný plán Strategického partnerstva na roky 2013 – 2018. Cieľom plánu je všestranný rozvoj obojstranne prospešnej partnerskej spolupráce medzi oboma krajinami.

Prezident Hollande pripomenul, že obe krajiny majú za sebou kus spoločnej histórie nielen z obdobia prvej, ale aj druhej svetovej vojny. Slovensko podľa jeho slov za posledných 20 rokov prešlo veľký kus cesty. „Máte stabilné inštitúcie, máte demokratické zriadenie, máte menovú stabilitu a hospodársku dynamiku,“ poznamenal Hollande. Slovensko podľa neho vstupovalo do eurozóny vo veľmi problémovom období. „Ale môžem potvrdiť, že za posledný rok a pol sa Slovensko skutočne podieľalo aktívne na riešení problémov v eurozóne,“ dodal.

Hollande vidí perspektívu zblíženia EÚ s Balkánom a východom Európy

Krajiny východnej Európy a Balkánu by mali dostať šancu na užšiu spoluprácu s Európskou úniou, domnieva sa Hollande. „Máme rovnaký postoj v tom, aby krajinám, ktoré o to žiadajú, ako sú Gruzínsko a Moldavsko, bolo umožnené pridruženie sa (k EÚ),“ povedal Hollande po rokovaní s Gašparovičom. Dodal, že podobnú perspektívu zblíženia sa s EÚ by mali dostať aj balkánske krajiny.

Francúzsky prezident sa vyhol komentáru k tomu, či je Ukrajina pripravená na podpis asociačnej zmluvy s EÚ na novembrovom summite Východného partnerstva vo Vilniuse. „Pracujeme na tom, aby sme za istých podmienok dosiahli určité výsledky,“ povedal. Ukrajina má síce záujem napriek výhradám Ruska asociačnú dohodu podpísať, musí ale splniť niektoré podmienky, vrátane vyriešenia osudu väznenej expremiérky Julie Tymošenkovej.

Hollande rokoval aj so slovenským premiérom Robertom Ficom. Neskôr sa stretne s predsedom parlamentu Pavlom Paškom a primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom.

Francúzsko ako líder ľavice potrebuje pomoc

"Do Európskeho parlamentu mieria euroskeptici. Posilnené vzťahy medzi Francúzskom a inými ľavicovými lídrami budú kľúčové,“ povedal o návšteve socialistického prezidenta Françoisa Hollanda na Slovensku Robert Ladrech, expert na európsku politiku z Keeleskej univerzity v Británii.

Aké dôležité je pre francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda prehlbovať vzťahy s ľavicovými lídrami v rámci EÚ, ako je aj slovenský premiér Robert Fico?
Ak sa dá veriť prieskumom verejnej mienky, po budúcoročných voľbách bude Európsky parlament politicky rozdrobený ako nikdy predtým. Dá sa predpokladať, že sa doň dostane mnoho euroskeptikov. Pre Európsky parlament bude náročné presadzovať ľavicovú agendu. Preto budú v tomto zmysle dôležitejšie Európska rada a Rada ministrov. Posilnené vzťahy medzi Francúzskom a inými ľavicovými lídrami budú kľúčové.

Má Paríž na mysli nejakú špeciálnu agendu?
Vo francúzskej metropole sa v roku 2015 bude konať ďalšie stretnutie o klimatických zmenách, ktoré by malo byť skutočne významné. Pre Hollanda je dôležité, aby mala medzinárodná konferencia úspech. Súčasťou boja s klimatickými zmenami je energetická politika. Paríž potrebuje, aby najmä stredo-ľavicové vlády podporili environmentálne pozície.

Čo môže ľavica presadzovať v rámci Európskej únie?
Hovoríme o zmenách v tom, ako by mala fungovať ekonomická politika EÚ. Návrhy ako banková únia, dohľad na národnými rozpočtami majú mať aj ľavicovú dimenziu. Prípadné dlhopisy eurózóny si vyžadujú širokú podporu. V nemeckej vláde bude SPD, ale nezaobíde sa to bez kompromisov s Angelou Merkelovou. Francúzsko by malo byť lídrom ľavice, ale Hollande bude od rovnako politicky orientovaných kolegov potrebovať v najbližších rokoch pomoc.
(am)

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Francois Hollande #Miroslav Lajčák