Rodina študenta Tupého čaká osem rokov na spravodlivosť

Rodina zavraždeného študenta Daniela Tupého ani po ôsmich rokoch nedostala odpoveď na otázku, kto ju pripravil o syna.

01.11.2013 12:08
tupý, pamätník, tyršovo nábrežie Foto:
Pamätník Daniela Tupého, ktorého dobodali 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave-Petržalke.
debata (16)

Polícia v tejto kauze prerušila trestné stíhanie koncom minulého leta. Skupinu mužov, ktorí boli v prípade pôvodne obžalovaní, súd oslobodil v júni 2009. „Bohužiaľ Slovenská republika – hoci si to hovorí, vôbec nie je právnym štátom, resp. je právnym štátom len pre páchateľov trestných činov.

Tí požívajú plnú právnu ochranu. A obete trestných činov, ako aj ďalší ľudia, ktorí sú poškodení pri iných veciach, alebo tí, čo majú problémy s úradmi, sú postavení do role občana druhej kategórie,“ myslí si otec zabitého študenta Daniel Tupý starší. Poukazuje na to, že obvinení a obžalovaní zo spáchania trestných činov tu využívajú inštitút prezumpcie neviny a ani nemusia vypovedať. „Je to postavené na hlavu,“ hovorí Tupý starší.

Otca dobodaného študenta najviac mrzí, že súd neumožnil, aby dnes už oslobodení obžalovaní išli na detektor lži. „Tým sa to celé skončilo“. Práve od tohto prostriedku si veľa sľuboval, dokonca aj obžalovaní s ním súhlasili. Je veľkým zástancom, aby sa práve detektor lži využíval v prípadoch, kde chýbajú dôkazy. Dnes však nie je považovaný za dôkaz, iba poskytuje informáciu.

Polícia stále zbiera informácie o prípade

Minister vnútra Robert Kaliňák hovorí, že prerušenie stíhania v tomto prípade neznamená, že sa polícia tejto kauze nevenuje. „Naopak, snažíme sa zbierať čo najväčšie množstvo informácií, popritom sa nám darí objasňovať ešte staršie vraždy, ktoré boli pred tým a rovnakú nádej máme aj v tomto prípade,“ uviedol minister Kaliňák.

Poznamenal, že ak sa nepodarí chytiť páchateľa v čase tzv. horúcej stopy, tak sa situácia výrazne sťažuje. „Máte potom ešte šancu dvoch-troch mesiacov, keď máte podrobnú skupinu podozrivých prejsť. Snažíme sa niektoré veci potom spätne analyzovať, vrátiť sa k tomu vzhľadom na nové podmienky a nové informácie, ktoré máme. Pohyb jednotlivých členov organizovaných skupín,“ vysvetlil minister postup, aký sa v takých prípadoch volí. „Ja by som zbrane rozhodne neskladal u žiadnej z tých vecí, ktoré nie sú doteraz vyšetrené,“ dodal.

V prípade vraždy Daniela Tupého by ešte stále mohla priniesť svetlo do prípadu jedna biologická stopa, o ktorej sa v minulosti hovorilo. Muselo by sa zistiť, komu patrí.

Daniela Tupého, vtedy 21-ročného študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, dobodali večer 4. novembra 2005 na parkovisku na Tyršovom nábreží v Bratislave -Petržalke. Daniel so šiestimi kamarátmi prechádzal cez parkovisko, kde ich napadli. Všetkých kopali do hlavy, niektorí mali aj bodné zranenia.

Obžalovaných v kauze tejto vraždy 16. júna 2009 napokon Okresný súd Bratislava I. oslobodil. Súd neuznal za vinného Richarda H., ktorého prokuratúra žalovala z vraždy študenta, ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Rozsudok v kauze padol po približne tri a pol roku od času spáchania vraždy.

Obžaloba nemala v kauze vraždy študenta Daniela Tupého pevný, nespochybniteľný dôkaz, čo priznala už počas záverečnej reči prokurátorka. Podporila aj návrh otca obete, aby obžalovaní išli na detektor lži, senát to však podobne ako už predtým, keď to navrhovala obhajoba, nepripustil. Podľa prokurátorky stálo trestné stíhanie a neskôr aj obžaloba len na výpovediach svedkov. Proti oslobodzujúcemu rozsudku sa najprv prokuratúra odvolala, neskôr však odvolanie stiahla.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Tupý