Galsworthy: Slovenskí vedci musia byť lepšie zaplatení

Profesor ekonómie Mike Galsworthy z University College London sa zameriava na stredo- a východoeurópsky problém podfinancovania vedy a výskumu. Ponúka riešenia, ako tento stav zmeniť. Tvrdí, že pre lepšie platy našich vedcov sú jedinou cestou eurofondy. Minulý týždeň mal prednášku v Košiciach.

04.11.2013 14:00
Mike Galsworthy Foto: ,
Profesor London Gollege University Mike Galsworthy tvrdí, že mladí vedci v postkomunistických krajinách by mali byť platení rovnako ako ich kolegovia v západnej Európe.
debata (2)

U nás ide na vedu a výskum menej ako jedno percento zo štátneho rozpočtu, v ostatných východoeurópskych krajinách to tiež nie je lepšie. Ako sa to dá zmeniť?
Nie je to len problém Slovenska či postkomunistických krajín, ale týka sa aj Veľkej Británie. Rozpočet na vedu a výskum je stále rovnaký. Nezvyšuje sa napriek tomu, že politici sľúbili opak. Je dôležité, aby sme zostali v Európskej únii, lebo v únii sa celkovo zvyšujú zdroje na výskum. My dostávame veľkú časť z týchto financií, je to okolo dvadsať percent, čo je dosť vysoké číslo. Vďaka tomu môžeme stále robiť výskumy. To je cesta aj pre Slovensko.

Istý čas ste pôsobili aj v Slovinsku. Dá sa porovnať situácia vo vede a výskume medzi Slovenskom a Slovinskom, prípadne inými východoeurópskymi krajinami?
Komunikujem s viacerými vedcami zo strednej a z východnej Európy, preto mám prehľad o situácii. Dôležité je, aby bola Európska komisia ochotná zaplatiť rovnako ľudí v západnej a vo východnej Európe. Lebo v krajinách bývalého východného bloku dostávajú vedci tak málo peňazí, že niekedy majú problém z toho vyžiť, a preto odchádzajú. Ak by sme ich zaplatili, zostali by tu práve mladí, perspektívni vedci, ktorí majú obrovský potenciál a nechcú robiť výskum len pre peniaze. Ale zarábajú dosť málo na to, aby mohli svoju prácu robiť poriadne. Ak by sa platy vyrovnali, je dosť možné, že by sem boli ochotní prísť aj vedci zo západnej Európy.

Financie vložené do vedy a výskumu sú síce rozumnou investíciou, na druhej strane sa až tak rýchlo nevrátia.
Treba si uvedomiť, že pre každú ekonomiku je veda dôležitá. Počas finančnej krízy sa dáva veľa peňazí do bánk, čo je hazard, ale nie na výskum. Pritom veda vytvára podmienky aj na vznik nových podnikov. Navyše veda môže byť aj dôvodom hrdosti na svoju krajinu. Vo východnej Európe je obrovský potenciál, sú tu jedni z najinteligen­tnejších ľudí. Akurát treba vymyslieť systém financovania vedy, ktorý by tento potenciál dokázal využiť. Treba už teraz pracovať na tom, aby v rámci nového programovacieho obdobia získalo Slovensko viac peňazí na vedu a výskum. Lebo doteraz získalo Slovensko a celá východná Európa len zlomok z týchto zdrojov. Nové obdobie sa síce začne až od roku 2020, ale pre vedu a výskum je v rámci Európskej únie určených až 71 miliárd eur. Bolo by na škodu nevyužiť to.

Čo vás priviedlo do Košíc na sympózium združenia výskumných inštitúcií pôsobiacich v Košiciach, na Zakarpatskej Ukrajine a v časti Maďarska?
Rád som prijal pozvanie na túto prednášku, lebo si uvedomujem, aké dôležité je začať prepájať informácie, aby Európska komisia spolu s iniciatívami prichádzajúcimi zdola pomáhala nachádzať inteligentné riešenia, ako podporiť východnú Európu na jej ceste k tomu, aby využila svoj vedecký potenciál naplno. Pretože napriek schopnosti tunajších vedcov badať medzi krajinami západnej a východnej Európy obrovské finančné rozdiely, čo má za následok vysoký odlev mozgov. Ak špičkoví východoeurópski vedci nedostanú dobrý plat v ich vlastnej krajine, ani keď je hradený z fondu EÚ, hľadajú si neraz svoje uplatnenie v zahraničí a tunajšia veda zostáva ochudobnená o ľudský potenciál.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #Galsworthy