Brusel dá Slovensku 15 miliónov na znalostnú ekonomiku

Slovensko získalo na popularizáciu vedy z eurofondov 14,9 milióna eur. Prvú časť verejného obstarávania, zameranú na prípravu komunikačnej stratégie popularizácie vedy a techniky na Slovensku v celkovej výške 165 000 eur s DPH uzatvorilo Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR v týchto dňoch.

11.11.2013 21:29
veda Foto:
Ilustračné foto
debata (6)

Informovala Eva Vašková z CVTI, ktoré projekt zastrešuje. Podmienky súťaže si vyzdvihlo 13 agentúr a súťažný návrh predložili štyri.

Slovensko má problém držať krok s krajinami OECD v podiele počtu vedcov a hlavne zabrániť úniku mozgov do zahraničia, pričom aj v našich podmienkach dosahujú niektorí vedci výsledky porovnateľné so svetovou špičkou," vysvetlil dôvody a potreby popularizácie vedy riaditeľ CVTI SR Ján Turňa.

Rozvoj a podpora vedy patrí podľa neho k pilierom znalostnej ekonomiky. "Aj preto sme radi, že sa nám podarilo využiť európske zdroje na tento cieľ, aby sme slovenskú vedu a vedcov atraktívne predstavili širokej verejnosti a motivovali hlavne mladých ľudí študovať niektorú perspektívnu vednú disciplínu, dodal.

Projekt pozostáva z dvoch hlavných aktivít, a to vybudovania Centra vedy ako zážitkového vedeckého parku s cieľom zvýšiť záujem ľudí o vedu pomocou interaktívnych expozícií, atraktívnou formou motivovať na štúdium technických odborov a prírodných vied, prezentovať slovenský priemysel a súčasný slovenský výskum. Centrum vedy bude dostupné všetkým návštevníkom bezplatne sedem dní v týždni. Celkové náklady súvisiace s jeho vybudovaním a prevádzkou predstavujú sumu takmer päť miliónov eur s DPH.

Za eurofondy aj profily na Facebooku a Twitteri

Ďalšou aktivitou má byť organizovanie rôznych popularizačno-odborných aktivít, ako nový vedecký filmový festival, zavedenie Národnej ceny za vedu a techniku, podpora jestvujúcich podujatí, akými sú Noc výskumníkov či Cena SAV, dni otvorených dverí a popularizačných činností jednotlivých ústavov univerzít a vedeckých inštitúcií a ďalších.

Okrem toho by sa mali tlačiť a distribuovať vedecko-popularizačné publikácie, prezentovať úspešné príklady vedeckej činnosti a aplikácie vedeckých poznatkov v praxi, vyrábať audiovizuálne diela a televízne a rozhlasové spoty, online aplikácie a hry určené pre počítače, tablety, mobilné telefóny či smartfóny, vytvoriť profily na sociálnych sieťach ako Facebook, Twitter, Linkedln, Youtube, ktorých výstupy budú prezentované v médiách. Na organizovanie uvedených aktivít je naplánovaných takmer 3,5 milióna eur s DPH.

V rozpočte sú vyčlenené ročne dva milióny eur aj na spoluprácu s médiami. Projekt bude prebiehať necelé tri roky.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #veda #technika #znalostná ekonomika
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy