Ministerstvo odmieta, že v lekárňach chýbajú desiatky liekov

V slovenských lekárňach chýbajú podľa lekárnikov desiatky druhov liekov. Slovenská lekárnická komora (SLeK) urobila zoznam vyše 170 liekov, ktoré majú chýbať, a zverejnila ho na svojom webe.

20.11.2013 16:09
liek, lekáreň, lieky, tabletky Foto: ,
Ilustračné foto
debata (5)

Ministerstvo zdravotníctva problém s nedostupnosťou odmieta a lekárnikov viní zo šírenia poplašnej správy, tí však trvajú na tom, že lieky pre pacientov nie sú.

„Existuje reálna nedostupnosť,“ skonštatoval prvý viceprezident SLeK Ondrej Sukeľ s tým, že komora zásadne odmieta obvinenie zo šírenia poplašnej správy. Podľa jeho slov má byť problém najmä s liekmi na neurologické a onkologické ochorenia. Potvrdil, že chýbajúce lieky sú zaujímavé z pohľadu ich možného vývozu do zahraničia. Výsledkom súčasnej situácie má byť to, že niektorí pacienti tak na svoj liek čakajú aj týždeň, dva.

Tvrdenia o nedostupnosti liekov označilo ministerstvo za zavádzajúce. „Analýza ministerstva dokázala, že zverejnenie zoznamu je šírením poplašnej správy medzi občanmi. Informácie, ktoré má ministerstvo zdravotníctva k dispozícii dokazujú, že dané lieky sú dostupné u viacerých distribučných spoločností,“ reagovala Martina Lidinská z komunikačného odboru rezortu. Ministerstvo preto považuje prístup lekárnikov za strašenie pacientov.

O nekorektnosti zoznamu majú svedčiť aj ďalšie fakty. „Lekárnici naň totiž pripísali aj také lieky, ktorých držitelia registrácie Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nahlásili prerušenie dodávok, respektíve ich výpadok. Medzi viac ako 170 farmaceutikami sa našli dokonca aj také, ktoré nie sú uvádzané v kategorizačnom zozname, čo znamená, že ich výrobcovia nemajú zo zákona povinnosť zabezpečiť ich dostupnosť,“ povedala Lidinská.

Sukeľ s argumentmi ministerstva nesúhlasí, chcel by vidieť jeho analýzu. Ako poznamenal, to že sú lieky v distribučných spoločnostiach ešte nemusí znamenať, že sa dostanú aj do lekární. „Problém tu reálne je, aj keď sa všetci tvária, že nie je,“ uzavrel.

Ministerstvo v tejto súvislosti poukázalo, že vyhodnocovanie dostupnosti liekov na pravidelnej báze vykonáva nielen ministerstvo, ale aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ten v tomto roku zakázal vývoz štyroch liekov. „Zároveň ministerstvo udelilo historicky prvú pokutu vo výške 10 000 eur za nedostupnosť lieku na liečbu vysokého krvného tlaku,“ doplnila Lidinská.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #lekárne #ministerstvo zdravotníctva #lekárnici #Slovenská lekárnická komora
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy