Fio bankaFio banka

Sudcovi Škultétymu potvrdili trest za pýtanie úplatku

Korupčnú kauzu bratislavského sudcu Igora Škultétyho súdy po jedenástich rokoch právoplatne uzavreli. Najvyšší súd SR vo štvrtok potvrdil rozsudok, ktorým sudcu Škultétyho vlani v októbri uznal Špecializovaný trestný súd vinným zo žiadania úplatku a vymeral mu dva roky s podmienečným odkladom na 30 mesiacov, ďalej mu udelili peňažný trest 3 319 eur a tiež päťročný zákaz vykonávať rozhodovaciu činnosť vo verejných funkciách a zamestnaniach. Súdiť už nebude môcť do konca života.

21.11.2013 12:35 , aktualizované: 13:03
debata (17)

Prokurátor v odvolaní voči rozsudku žiadal, aby Škultétymu udelili nepodmienečný trest. Obžalovaný zase žiadal spod obžaloby oslobodenie.

Igora Škultétyho ako prvého slovenského sudcu obvinili z trestného činu brania úplatku za to, že v auguste 2002 požadoval úplatok 100-tisíc korún (3 319 eur), neskôr sa uspokojil so 70-tisíc korunami (viac ako 2 320 eur) od vysokoškolského učiteľa za zmiernenie trestu pre syna, ktorého Škultéty súdil za lúpež.

Most-Híd: V slovenskom súdnictve sa rozmáha korupcia

Skorumpovaní sudcovia na Slovensku musia byť potrestaní, beztrestne páchajú zločiny a smejú sa ľuďom do oči. Uvádza sa to v stanovisku strany Most-Híd, ktoré poskytol hovorca strany Gabriel Gilányi.

Podľa strany to potvrdil prípad z utorka 19. novembra, keď Ústavný súd SR (ÚS SR) odoprel súhlas na trestné stíhanie sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana M. Ten prijal podľa Mosta-Híd úplatok a zneužil právomoc verejného činiteľa. Sudca za úplatok vraj pomohol z väzenia na slobodu podvodníkovi v kauze, v ktorej bol medzi obvinenými aj bratislavský prokurátor. O prípade písal denník Pravda v marci 2011 v článku Úplatkárska aféra zasiahla justíciu.

Podľa strany Most-Híd aj tento prípad opäť potvrdzuje, že v slovenskom súdnictve sa rozmáha korupcia, ktorá navyše zostáva nepotrestaná. Tento stav vážnym spôsobom podľa nich ohrozuje princípy spravodlivosti a demokracie v našej spoločnosti a nahráva do karát nečestným sudcom či ústavným činiteľom. „Niektorí sudcovia tu páchajú zločiny s vedomím, že sa im nič nestane. Most-Híd preto vyzýva urýchlene prijať zákon, ktorý zabráni zneužívaniu sudcovskej imunity,“ píše sa v stanovisku strany. Predseda strany Most-Híd Béla Bugár v tejto súvislosti osloví predsedov strán Ľudovej platformy SDKÚ a KDH, aby spoločne a bezodkladne iniciovali nové nastavenie legislatívnych pravidiel.

O justičnom škandále, ktorý otvorila polícia ešte v marci 2011, informovala v stredu 20. novembra aj televízia Markíza. Ako informovala vo večernom spravodajstve, vo väzbe sedel obvinený muž, ktorý sa chcel dostať na slobodu. Cez svojho známeho poslal 30-tisíc advokátovi, potom už vraj peniaze putovali na vyššie miesta. „Následne mal s ďalším podnikateľom odovzdať peniaze prokurátorovi,“ povedala pre televíziu Markíza hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Andrea Dobiášová. Prokurátor Michal B. vraj vybavil prepustenie obvineného z väzby.

Generálny prokurátor chcel pre prijímanie úplatku a zneužitie právomoci verejného činiteľa stíhať sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana M., ktorého senát obvineného muža z väzby pustil. Sudca má však imunitu. Na stíhanie ho môže vydať iba Ústavný súd SR, plénum ÚS SR však žiadosti generálneho prokurátora nevyhovelo a odoprelo súhlas na trestné stíhanie sudcu.

Špeciálna prokuratúra čaká na písomné rozhodnutie Ústavného súdu

O tom, či prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podá obžalobu na svojho bratislavského kolegu Michala B., rozhodne po tom, ako dostane z Ústavného súdu (ÚS) SR písomné rozhodnutie o nevydaní sudcu Najvyššieho súdu (NS) SR na trestné stíhanie. Potvrdila to hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Polícia v korupčnej kauze obvinila prokurátora a ďalších štyroch ľudí a podozrievala aj sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana M.

„Prokurátor ÚŠP momentálne čaká na písomné rozhodnutie ÚS SR a po jeho vyhodnotení rozhodne o ďalšom postupe,“ povedala vo štvrtok Jana Tökölyová. Žiadosť o vydanie sudcu na trestné stíhanie za prijímanie úplatku a zneužívanie právomoci verejného činiteľa poslal v auguste na ústavný súd generálny prokurátor Jaroslav Čižnár. Súd 19. novembra informoval, že súhlas na stíhanie sudcu nedá.

Facebook X.com 17 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #korupcia #prokuratúra #súdy #spravodlivosť #Most-Híd