Podľa kolektívnej zmluvy by sa tarifné platy učiteľov mali od budúceho roka zvýšiť o päť percent, čo je priemerne o 42 eur. Podľa údajov školských odborov v súčasnosti je priemerný plat učiteľov 814 eur. Platy začínajúcich učiteľov by mohli stúpnuť o 27 eur, približne na 570 eur. Zvyšovať by sa mali aj platy nepedagogických zamestnancov škôl napríklad školníkov a kuchárok, ktorých priemerné platy sú dnes okolo 467 eur. Polepšiť by si mali o 16 eur.
„Nie je to celkom naplnenie našich požiadaviek, je to skôr minimum,“ reagoval na schválený rozpočet šéf školských odborov Pavel Ondek. Učitelia upozorňujú, že Slovensko aj svojimi výdavkami na školstvo zaostáva na inými krajinami OECD. Zvyšovanie výdavkov do školstva priemerne 150 miliónov eur ročne predpokladá návrh Správy o stave školstva, ktorej novú verziu minister zatiaľ nepredložil do vlády.,,S napätím očakávame, kedy bude správa predložená, keďže na tripartite bola odobrená už pred dvoma mesiacmi," dodal Ondek.
Z rozpočtu sú rozčarované najmä vysoké školy. Podľa stanoviska Rady vysokých škôl rozpočet, ktorý ubral vysokým školám 20,4 milióna eur, im môže spôsobiť vážne problémy. „Rozpočet nielenže nevytvára podmienky na rozvoj vysokých škôl, ale hrozí, že viaceré vysoké školy nebudú mať financie ani na základné pokrytie hlavných činností,“ uviedol predseda Rady vysokých škôl Viktor Smieško.
Upozorňuje tiež sa znižujú aj financie z eurofondov určené na vedu a výskum na školách. Platy by sa pritom mali zvyšovať aj učiteľom vysokých škôl. Prijaté nariadenie vlády hovorí o zvýšení o 16 eur. Na sľubované zvýšenie platov vysokoškolských pedagógov o tri percentá by malo ísť približne 10 miliónov eur.