Škoda po výrube lesa na Kolibe môže byť v státisícoch eur

Štátna ochrana prírody SR zatiaľ nevyčíslila škodu, ktorá vznikla výrubom stromov na bratislavskej Kolibe.

18.12.2013 13:53
debata (3)

Riaditeľ regionálneho centra ochrany prírody Bratislava Ján Cibuľa uviedol, že škoda sa vypočíta v prípade stojaceho stromu tak, že sa odmeria obvod kmeňa vo výške 1,3 metra nad zemou.

V prípade, že je strom už vyrúbaný, odmeria sa obvod kmeňa v mieste výrubu a jeho výška nad zemou, tieto čísla následne dosadia do vzorca. „Vzhľadom na to, že ešte nemáme presné údaje k dispozícii, nemôžeme vyčísliť výšku škody. Možno sa však domnievať, že pôjde o státisíce eur,“ informoval Cibuľa.

Miesto, na ktorom stromy vyrúbali, podľa Cibuľu nie je súčasťou žiadneho chráneného územia. „Nachádza sa však na okraji Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a vyrúbaný lesný porast bol súčasťou karpatských lesov. Ide o územie v prvom stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Vzhľadom na to, že ide o nelesné pozemky, povolenia na výrub vydávajú príslušné miestne a obecné úrady,“ povedal Cibuľa, podľa ktorého stromy boli nevyhnutnou súčasťou mnohých procesov prebiehajúcich v krajine.

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka bol výrub lesa na Kolibe v Bratislave zrejme nelegálny a vyňatie pozemkov z lesného fondu kryté nezákonnými a sfalšovanými dokumentmi. Minister životného prostredia Peter Žiga tvrdí, že na výrub stromov bolo treba súhlas mestskej časti Nové Mesto, ktoré takýto súhlas nevydalo. Podľa Žigu vyrúbali okolo 300 až 400 stromov a podľa predbežných odhadov hovoril o škode asi 150-tisíc eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva obnovilo v tejto kauze správne konanie, ktorého cieľom je dosiahnuť rozhodnutie o zrušení prevodu troch pozemkov a ich prinavrátenie na lesné pozemky. Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý tiež zdôraznil, že výrub lesa na bratislavskej Kolibe je protiprávny a nebolo k nemu vydané žiadne povolenie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #výrub #Koliba #Štátna ochrana prírody SR